Zamknij

Nad Ziemią ukazała się tęczowa poświata. Niezwykłe zjawisko zachwyciło internautów

19.04.2021 09:17
Azory
fot. Shutterstock

Mieszkańcy jednej z portugalskich wysp na Atlantyku mieli niedawno okazję obserwować nietypową tęczę. Pokrywała całe niebo.

Fotograf Miguel Claro uchwycił na zdjęciu niesamowite zjawisko, które ukazało się nad jedną z wysp wchodzących w skład portugalskich Azorów. NASA wyjaśnia, skąd wzięła się ta tęczowa poświata. 

Zobacz także: Chmury świecące w nocy. To zdjęcie NASA robi furorę

Nietypowa tęcza nad Ziemią

Nad Azorami można było niedawno zobaczyć zachwycający obraz. Była to powtarzająca się tęcza. Mieszkańcy portugalskiej wyspy przyglądali się temu z zachwytem i robili zdjęcia. Jednym z nich zainteresowała się Amerykańska Agencja Kosmiczna. Opublikowała je jako Astronomiczne Zdjęcie Dnia, by wyjaśnić, skąd wzięło się takie nietypowe zjawisko.

Jak się okazuje, niebo może pokryć się tęczą wtedy, gdy odbija światło. Ma to miejsce podczas zjawisk pogodowych, które wywołują falowania w atmosferze. W tym przypadku tym zakłóceniem była zbliżająca się burza. Wyładowania w powietrzu stworzyły fale grawitacyjne, co dało efekt podobny do tego, jaki możemy obserwować, kiedy wrzucimy kamień w wodę. Falista struktura sprawiła, że nad Ziemią powstały świetliste pasma - za ich barwy odpowiadają cząsteczki substancji znajdujących się w atmosferze, m.in. wodór, tlen i sód. Za tęczą możemy zobaczyć Drogę Mleczną.

Tęcza na tle Drogi Mlecznej

Autor fotografii wybranej przez NASA, Miguel Claro, uchwycił to zjawisko podczas wspinania się na górę Pico. Udało mu się je ukazać na tle świateł pochodzących z maleńkiej wyspy Faial. Zdjęcie robi niesamowite wrażenie. Agencja NASA postanowiła je pokazać w dwóch wersjach - na jednej z nich znajduje się opis gwiazdozbiorów widocznych na niebie. Zobaczcie sami:

Internauci byli zachwyceni tym widokiem:

Wow! Zakochałem się w tym obrazku.

 

To jest przepiękne.

 

Żyjemy we wspaniałym świecie - pisali w komentarzach.

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?