Zamknij

Nad Polską przeleciał kosmiczny pociąg. Możemy go już więcej nie zobaczyć

11.05.2021 10:18
Kosmos
fot. Shutterstock

Pociąg Starlinków nad Polską to niesamowity widok. 8, 9 i 10 maja 2021 roku mieliśmy doskonałą okazję, by je obserwować. Czy jeszcze kiedyś je zobaczymy? Nie wiadomo.

Starlinki to niezwykle wdzięczny obiekt do obserwacji. Na bezchmurnym niebie każdy jest w stanie wypatrzeć je gołym okiem. To jednak poważny problem dla naukowców.

Zobacz także: Noc na Ziemi widziana z perspektywy kosmosu. Światła miast robią wrażenie

Kosmiczny pociąg nad Polską

Satelity Starlink to dzieło Elona Muska. Ich zadaniem jest zapewnienie ludzkości szybkiego internetu. Ten satelitarny system telekomunikacyjny ma spełniać istotne zadanie - umożliwiać łączenie się z siecią w każdym zakątku Ziemi, nawet najbardziej oddalonym od cywilizacji. Z naszej ziemskiej perspektywy to jednak przede wszystkim wspaniałe widowisko, przedstawiające konstelację świecących obiektów przelatujących na nocnym niebie.

Kosmiczny pociąg Starlinków na niskiej orbicie okołoziemskiej sprawia, że wielu ludzi zadziera głowy i spogląda w górę. Jednak utrudnia on życie tym, którzy patrzą w tym kierunku cały czas - astronomowie narzekają, że Musk "zawłaszcza" sobie niebo, generując w nim taką ilość światła, że uniemożliwia badanie niektórych obiektów.

Od ubiegłego roku trwają prace należące do misji "DarkSat". SpaceX usiłuje odpowiedzieć na zażalenia astronomów i próbuje doprowadzić do tego, by Starlinki w mniejszym stopniu odbijały światło. Misja jak na razie nie przyniosła pożądanych skutków. Portal Urania.edu.pl w styczniu 2021 roku donosił jednak, że według pomiarów kosmiczny pociąg Muska zmniejszył swoją jasność.

Pociąg Starlinków nad Polską

Z biegiem czasu może się okazać, że satelity nie będą już widoczne z powierzchni Ziemi. Ich przeloty w tym roku mogą być ostatnimi, którym będziemy mogli się przypatrywać. Jeśli nie udało wam się ich zobaczyć tej wiosny, możecie to nadrobić dzięki poniższym nagraniom. Tak wyglądał pociąg Starlinków w maju 2021 roku:

Oglądaliście?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?