Zamknij

Na tych planetach prawdopodobnie powstanie życie. Stanie się to po śmierci Ziemi

29.06.2022 09:50
Kosmos
fot. Shutterstock

Naukowcy twierdzą, że w przestrzeni kosmicznej znajdują się miliardy planet zdolnych do wykształcenia życia. Mogą na nich powstać cywilizacje podobne do naszej.

Przyszłość Wszechświata zapowiada się interesująco. Jak podaje geekweek.pl, wiele planet przypominających Ziemię z biegiem czasu zacznie się nadawać do zamieszkania. W tej chwili nikt nie przetrwałby tam nawet sekundy, jednak ma się to zmienić.

Zobacz także: Z tego miejsca w Polsce najlepiej widać gwiazdy. Wcale nie są to Bieszczady

Na tych planetach prawdopodobnie powstanie życie. Stanie się to po śmierci Ziemi

Na naszym globie nie zawsze panowały takie warunki jak teraz. Temperatura jądra Ziemi do dziś utrzymuje się powyżej 5 tysięcy stopni Celsjusza. Materia znajdująca się na powierzchni kiedyś niemal od razu topniała i zapadała się do środka. Zanim planeta ochłodła na tyle, że powstały na niej procesy prowadzące do rozkwitu życia, minęły 4 miliardy lat.

Jak twierdzą astronomowie z Uniwersytetu w Zurychu, w naszej Drodze Mlecznej występują setki miliardów planet przechodzących właśnie przez niemal identyczny proces. W tej chwili panują na nich ekstremalnie wysokie temperatury, jednak wraz z upływem kolejnych stuleci będą ostygały. Na wielu z nich pojawi się po tym woda, która umożliwi powstanie życia.

Gdy nasze Słońce się zestarzeje, zakończy swój ostatni cykl aktywności i wybuchnie. Pochłonie wtedy Merkurego, Wenus, Ziemię i Marsa. Nie powinniśmy jednak sądzić, że w ten sposób z naszej części przestrzeni kosmicznej zniknie jedyna planeta, która nadawała się do zamieszkania. Za kilka miliardów lat wiele innych obiektów w sąsiedztwie może posiadać do tego idealne warunki.

Egzoplanety w przestrzeni kosmicznej

Trudno na tę chwilę przewidzieć, w jakim stopniu planety zaczną przypominać Ziemię. Nie wiemy, czy powstanie na nich cywilizacja - a jeśli tak, to czy będzie ona przypominać ludzką. Ponieważ tego nie doczekamy, możemy na ten temat jedynie spekulować. Astronomowie pragną przeprowadzić symulacje, na podstawie których będzie można wywnioskować, co wydarzy się za kilka miliardów lat.

Planety nadające się do zamieszkania mogą bardzo się różnić od Ziemi. Powinniśmy pozostać otwarci, gdy będziemy je badać. Ważne jest to, by zachować ostrożność i nie wyciągać pochopnych wniosków - powiedział jeden z badaczy, Mol Lous.

Sądzicie, że na pozostałych planetach również pojawią się ludzie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia