Zamknij

Na niebie ukazało się niezwykłe zjawisko. Z pewnością nigdy nie widzieliście takich chmur

19.01.2022 09:21
Kosmos
fot. Shutterstock

Agencja NASA podzieliła się niesamowitym zdjęciem. Przedstawia rzadkie i malownicze zjawisko. To burzowe chmury o nietypowej barwie.

Cumulonimbusy, czyli kłębiaste chmury burzowe, wywołują raczej mroczne skojarzenia. Są ogromne, ich nadejściu towarzyszy silny wiatr i mogą wywoływać gwałtowne opady połączone z wyładowaniami elektrycznymi. Ale czy widzieliście kiedyś, jak wyglądają, kiedy się wycofują? W wyjątkowych okolicznościach mogą stanowić obłędny widok.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Chmury Cumulonimbus

Cumulonimbusy to chmury, które widujemy często przed nadejściem burzy. Są turbulentne i nieprzewidywalne, a prądy występujące w ich wnętrzu mogą pędzić nawet 25 m/s. Rozbudowują się w pionowym kierunku, wzrastając nawet do 20 km. Stanowią niebezpieczeństwo dla szybowców i samolotów.

Zanim wywołają deszcz, najpierw doprowadzają do pojawienia się niezwykle silnego wiatru. Nosi on nazwę szkwału i jest postrachem żeglarzy. Tylko ci najbardziej doświadczeni potrafią wyczytać z chmur, że się zbliża. Nie zawsze formuje ciemny wał szkwałowy, po którym można poznać nadchodzącą nawałnicę. Choć szkwał trwa zaledwie kilka minut, może osiągać nawet 9 stopni w skali Beauforta, co oznacza silny sztorm.

Dla wielu osób może się wydawać zaskoczeniem, że Cumulonimbusy dają się obserwować także wtedy, gdy niebo jest niebieskie. Nie musi to też wcale sugerować nadchodzącej burzy, a krajobraz tuż po niej.

Cofające się Cumulonimbusy mogą być różowe

Z pewnością niejeden raz słyszeliście, że po każdej burzy wychodzi Słońce. Jeśli ma to miejsce wieczorem, tuż przed nadejściem zmierzchu, widoki bywają niesamowite. Agencja NASA pokazała, jak prezentuje się chmura Cumulonimbus, gdy zaczyna się wycofywać.

To, co widać na zdjęciu, jest naprawdę fascynujące. Promienie zachodzącego Słońca przecinają niebo, nadając potężnej chmurze różowe zabarwienie. Wygląda uroczo, ale warto sobie uświadomić, że po drugiej strony chmury... szaleje burza. Kiedy przyjrzymy się dokładnie, zobaczymy, że Cumulonimbus z tamtej perspektywy nie prezentuje się wcale tak malowniczo. Chmura ma ciemne barwy, a opady z pewnością są intensywne.

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?