Zamknij

Na niebie ukazało się niezwykłe zjawisko. Nigdy nie widzieliście takiego Księżyca

19.05.2022 11:14
Księżyc
fot. Shutterstock

Agencja NASA podzieliła się dość niecodziennym obrazem. Podczas zaćmienia Księżyca tuż nad tarczą luny ukazała się korona ze słonecznego światła.

Jak donosi NASA, pasjonaci nocnego nieba podczas zaćmienia Księżyca 16 maja 2022 roku mieli wyjątkowego pecha. W wielu miejscach na Ziemi zjawisko przysłoniły chmury. W Polsce także nie dało się zobaczyć zmienionego obrazu naszego satelity - do sieci trafiło zaledwie kilka fotografii. Tomas Slovinsky, który przebywał w Chile, wykonał jednak zdjęcie, jakiego jeszcze nie było.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Na niebie ukazało się niezwykłe zjawisko

Kiedy cień naszej planety przesłonił Księżycowi dostęp do światła słonecznego, nadał tarczy luny nowy wygląd. Pociemniała i pokryła się barwą promieni słonecznych rozproszonych przez atmosferę. Zjawisko zaćmienia za każdym razem wygląda tak samo, dlatego od wielu lat bywa nazywane Krwawym Księżycem.

Wcale jednak nie musi wydawać się mroczne. Szczególnie w maju - mówimy wtedy przecież o Pełni Kwiatów. Tym razem, jak żartuje NASA, Księżyc przyozdobił wspaniały klejnot w świetlnej koronie.

Nigdy nie widzieliście takiego Księżyca. NASA pokazuje niecodzienny obraz

Na niebie nad pustynią Atacama w Chile udało się uchwycić widok ostatniego pasa oświetlonego Słońcem Księżyca. Błyszczący klejnot na szczycie nad zacienionym dyskiem księżycowym jest ukryty za delikatną mgłą, bo autor zdjęcia musiał - jak wielu innych - przebijać się przez chmury, by jego obiektyw mógł uwiecznić ten fascynujący widok.

Po raz pierwszy udało się pokazać, jak wygląda Księżyc ze słoneczną koroną. Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?