Zamknij

Na niebie ukazało się niezwykłe zjawisko. Jest nazywane kulą ognia

13.10.2021 09:24
Kosmos
fot. Shutterstock

Meteory zamieniają się czasem w ogniste kule - gdy wpadają do ziemskiej atmosfery, stają się niebezpieczne. Agencja NASA pokazała, jak wygląda to zjawisko.

Gdy meteor przecina nocne niebo, może nabrać intensywnego, zielonego koloru. Oznacza to, że został porwany przez ziemską atmosferę i zamienił się w kulę ognia. Zjawisko bywa również nazywane bolidem.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Kula ognia. Niezwykłe zjawisko na niebie

Większość meteorów znika na niebie o wiele wcześniej, jednak te największe są w stanie dotrzeć do powierzchni naszego globu. Jak podaje agencja NASA, średnio raz na rok do naszej atmosfery wpada obiekt wielkości samochodu. Wystarczy jednak, by zamiast rozmiaru ziarenka piasku posiadał średnicę kilkunastu cm, by zamienił się w przerażającą ognistą kulę. Zanim zdąży dolecieć do ziemi, całkowicie się spala. Ukazuje się na firmamencie jako niezwykle jasny meteor.

Błysk, jaki wytwarza to zjawisko, może sprawić, że na kilka sekund noc zamienia się w dzień. Astronomowie mówią wtedy o  jasności większej niż -4m, co oznacza "jaśniejszy niż Wenus". Za pojawienie się tak mocnego światła odpowiada sprężenie powietrza przed meteorem. Często przelotowi takiej kuli ognia towarzyszy tzw. grom dźwiękowy związany z falą uderzeniową. Ma on taką siłę, że wybija szyby w oknach okolicznych budynków.

To niebezpieczne zjawisko jest jednak piękne i fascynujące. Na zdjęciu od NASA możemy zobaczyć, jak zmienia się krajobraz, gdy kula ognia spada na Ziemię. Przekonajcie się sami.

Nad Kanadą ukazała się kula ognia

Jeden ze świadków wydarzenia, astrofotograf Hao Qin, uchwycił ten niezwykły obraz nad jeziorem Luise w Parku Narodowym Banff, znajdującym się w kanadyjskiej prowincji o nazwie Alberta. Zobaczcie, jak niesamowicie to wyglądało:

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?