Zamknij

Na niebie ukazało się fascynujące zjawisko. Wygląda jak rogi diabła

21.06.2021 10:44
Kosmos
fot. Shutterstock

Agencja NASA pochwaliła się bardzo nietypowym zdjęciem Słońca. To pamiątka po najważniejszym wydarzeniu astronomicznym czerwca 2021 roku.

10 czerwca na niebie wystąpiło obrączkowe  zaćmienie Słońca. Było jak dotąd najchętniej obserwowanym zjawiskiem w 2021 roku. Pasjonaci astrofotografii stworzyli zachwycające zdjęcia. Amerykańska Agencja Kosmiczna wybrała najciekawsze z nich. Powstało na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także:  Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 roku

Choć zaćmienie Słońca zdarza się raz na kilka miesięcy, zawsze pobudza wyobraźnię. Gdy tarcza Księżyca przesłania nam gwiazdę centralną, na naszej planecie kładzie się cień. Szczęśliwcy mają okazję ujrzeć wtedy pierścień ognia - jasną obwódkę wokół Słońca. To jednak wcale nie jedyne ciekawe zjawisko, jakie możemy wtedy zaobserwować.

Jeśli postanowimy oglądać zaćmienie nad morzem lub oceanem podczas wschodu Słońca, przez chwilę będziemy mogli zobaczyć, jak jego obraz załamuje się i zniekształca w atmosferze.

Tak wyglądało Słońce podczas zaćmienia

Agencja NASA wybrała najciekawsze zdjęcie tego zdarzenia, jakie wykonano 10 czerwca. Obraz uchwycił mieszkaniec New Jersey, Madhup Rathi.

Na fotografii możemy zobaczyć, jak załamanie atmosfery pod wpływem ciepła spłaszczyło dysk słoneczny i zniekształciło jego optykę w chwili zaćmienia. Stworzyło to dziwne wrażenie - jakby z Oceanu Atlantyckiego wyłaniały się rogi diabła. To niezwykle rzadkie zjawisko nazywane jest inwersją

Co byście pomyśleli, gdybyście zobaczyli taki widok na plaży?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?