Zamknij

Na niebie ukazała się kolorowa wstążka światła. To nietypowy rodzaj zorzy polarnej

06.05.2021 10:10
Zorza polarna
fot. Shutterstock

Różowo-fioletowa smuga światła na niebie z żółto-pomarańczową poświatą - takie zjawisko ukazało się niedawno w regionie Wielkich Jezior w USA. Obraz uchwyciła na zdjęciu mieszkanka tych okolic, MaryBeth Kiczenski.

Zorza polarna może mieć zupełnie inne kolory niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zobaczcie sami, jak wspaniale się prezentuje.

Zobacz także: Zdjęcie jedno na milion. Kosmiczny statek przeleciał na tle Słońca

Nietypowa zorza polarna

Raz na jakiś czas na nocnym niebie ukazuje się zorza, która wcale nie rozsnuwa się po niebie w chłodnym odcieniu zieleni. Szczęśliwcy mający okazję ją obserwować patrzą wtedy na przepiękne ciepłe barwy różu, czerwieni, żółci i fioletu, choć w rzeczywistości najczęściej świeci ona białym światłem. Zjawisko to zwane jest STEVE (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement) - niektórzy naukowcy uważają go za nietypowy rodzaj zorzy polarnej, a inni za całkowicie różny od niej proces.

Wstęgi światła zostały odkryte przez badaczy zórz w 2016 roku. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że mechanizm ich powstawania jest dość skomplikowany.

W tej chwili niewiele wiemy na jego temat. To ekscytujące, ponieważ zjawisko było znane fotografom od dekad, a dla naukowców stanowi zupełną niewiadomą - powiedział dr Bea Gallardo-Lacourt z University of Calgary.

Jak na razie wiadomo jedynie, że nietypową zorzę tworzą naładowane cząstki przelatujące przez jonosferę.

STEVE - nietypowa zorza polarna

Niezależnie od tego, czym w rzeczywistości jest to zjawisko, trzeba przyznać, że jest bardzo piękne. Niektórzy nie przepadają za północnymi światłami w barwach jaskrawej i zimnej zieleni. Wolicie zorze w "klasycznej" kolorystyce, czy różowa wersja bardziej przypada wam do gustu?

Zobacz także: Tak wygląda Gwiazda Polarna widziana z bliska. Niesamowite zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?