Zamknij

Na Ziemi zaczyna brakować tlenu. Za 100 lat zaczną się poważne problemy

03.03.2021 11:22
Ziemia
fot. Shutterstock

Na Błękitnej Planecie kończy się tlen. Kiedy dokładnie zaczniemy się dusić?

Nasza planeta traci życiodajny pierwiastek. Za pewien czas wyginą wszystkie organizmy, które nim oddychają. Odpowiada za to proces globalnego ocieplenia.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Na Ziemi zaczyna brakować tlenu

Tlen w atmosferze ziemskiej występuje od 2 miliardów lat. Zanim się tu pojawił, wszystkie żyjące organizmy oddychały dwutlenkiem węgla. Od chwili ukazania się cząsteczek O2, które z biegiem czasu zaczęły się namnażać, życie na Błękitnej Planecie jest zależne od występowania tego pierwiastka. Procesy mające miejsce na Słońcu mają jednak doprowadzić do tego, że tlen na Ziemi się skończy.

Są to zmiany związane z globalnym ociepleniem. Jak wyjaśnia GeekWeek.pl, Słońce nabiera jasności i nagrzewa się do coraz wyższych temperatur, co wywoła w nadchodzących stuleciach procesy geologiczne zmniejszające ilość tlenu na Ziemi. Do zanikania tlenu w atmosferze przyczyniają się także ludzie. Wycinka lasów, które produkują ten pierwiastek, postępujący przemysł i ogrzewanie się wód na naszej planecie nie wpływają pozytywnie na stan jej powietrza.

Zobacz także: Polak dostał wyróżnienie od NASA. Zrobił piękne zdjęcie Drogi Mlecznej nad Podlasiem

Spadek stężenia tlenu w atmosferze

Według naukowców już za 100 lat powinniśmy zacząć przeprowadzać pierwsze modyfikacje genetyczne, które pozwolą nam na przetrwanie. Badacze popierają również prace nad kolonizacją naszego naturalnego satelity i Marsa.

Na szczęście proces wielkiego wymierania wszystkich żyjących organizmów na Ziemi z pewnością nas ominie. Nasza planeta powróci do swojego stanu sprzed wielu epok dopiero za około 1,08 mld lat. Pracownicy Uniwersytetu Toho w Japonii i Georgia Institute of Technology w Atlancie obliczyli, że właśnie w tym okresie poziom tlenu w ziemskiej atmosferze spadnie poniżej 1 proc. Na Ziemi przetrwają tylko mikroorganizmy. Ale kto wie - może ludzkość będzie już wtedy mieszkała na Księżycu?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?