Zamknij

Na Wenus odnaleziono ślady życia? Przełomowe odkrycie naukowców!

15.09.2020 08:35
Wenus
fot. Shutterstock

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology poinformowali o niezwykłym odkryciu. Na Wenus znaleziono fosforowodór, który może być produkowany jedynie w laboratorium lub przez organizmy żywe! Czy to przełom w poszukiwaniu śladów życia poza Ziemią?

W atmosferze Wenus odkryto śladowe ilości fosforowodoru. Przełomową informację potwierdzili uczeni z Massachusetts Institute of Technology. Fosforowodór to gaz, który traktowany jest przez nas jako ślad życia. Może być produkowany jedynie w laboratorium albo... przez bakterię, które bytują w jelitach ludzi i zwierząt!

Od kilkudziesięciu lat eksperci podejrzewali, że to właśnie na drugiej planecie od Słońca istnieje życie. Teraz otrzymali potwierdzenie!

Ślady życia na Wenus

Przełomowego odkrycia dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu w Cardiff. Misją dowodziła prof. Jane Greaves, a uczestniczył w niej m.in. polski astrobiolog dr Janusz Pętkowski, który zajmuje się badaniem właściwości fosforowodoru.

W chmurach Wenus odkryliśmy fosforowodór, gaz, który zgodnie z aktualną wiedzą, jest produkowany przez istoty żywe. [...] Fosforowodór wykorzystujemy na co dzień w walce ze szkodnikami niszczącymi uprawy, tj. owadami czy gryzoniami. Podczas I wojny światowej był używany jako chemiczny środek bojowy- czytamy w komunikacie, który Gazeta.pl otrzymała od Science PR.

W atmosferze Wenus wykryto stężenie 20 cząsteczek fosforowodoru na miliard, co miałoby świadczyć o tym, że jest on produkowany na tej planecie przez organizmy żywe. Naukowcy z MIT podkreślają, że może on powstawać wyłącznie w laboratorium lub w sposób biologiczny i wiele wskazuje na to, że w tym przypadku powstał naturalnie.

Przypominamy, że choć warunki życia na samej Wenus nie są zbyt sprzyjające - temp. 460 stopni Celsjusza, ciśnienie 90 razy większe niż na Ziemi - o tyle w grubej warstwie chmur, które się nad nią unoszą, mamy już optymalne 30 stopni.

Myślicie, że rzeczywiście jesteśmy świadkami przełomu?

To naprawdę wyjątkowe zdjęcia Ziemi. Tylko nieliczni mieli okazję ją taką zobaczyć.