Zamknij

Na Mazurach ukazała się zorza polarna. Fotograf opublikował spektakularne nagranie

05.11.2021 09:26
Zorza polarna
fot. Shutterstock

Potężny wybuch na Słońcu wywołał wyrzut masy koronalnej, który dotarł aż do naszych szerokości geograficznych. Jak się okazuje, zorzę polarną w Polsce można było zobaczyć nie tylko nad Bałtykiem. Fotograf Rafał Nowosielski pochwalił się niezwykłym nagraniem z Ełku na Mazurach.

Miłośnicy zorzy polarnej wcale nie muszą wybierać się na Islandię, by obserwować to przepiękne zjawisko. Coraz częściej jest ono widoczne na terenie naszego kraju. Nowy 11-letni cykl aktywności na Słońcu będzie według astronomów dość burzliwy - a to oznacza, że czeka nas piękne widowisko. Zorza polarna to bowiem wiatr słoneczny, który wchodzi w reakcję z ziemską atmosferą.

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Zorza polarna w Polsce

Alert zorzowy w Polsce ogłoszono w minionym tygodniu aż dwa razy - na Słońcu miała miejsce jedna z najsilniejszych burz geomagnetycznych od lat. Łowcy zórz przewidywali, że możemy się spodziewać spektakularnych widoków. Chociaż na terenie naszego kraju zorze polarne są o wiele słabsze niż w krajach skandynawskich, mimo to przepięknie wyglądają - a ponieważ są u nas rzadkim i niespodziewanym zjawiskiem, tym bardziej je doceniamy.

Sezon na obserwację zorzy polarnej na terenie naszego kraju rozpoczyna się pod koniec września i trwa aż do wiosny. Największe szanse na to, by ją zobaczyć, mają mieszkańcy Pomorza. Pojawia się również na Podlasiu i na Mazurach. Fotograf Rafał Nowosielski pochwalił się właśnie niesamowitymi ujęciami zorzy polarnej, która ukazała się w Ełku 3 listopada 2021 roku. Zobaczcie, jak wyglądała:

Zorza polarna na Mazurach - zdjęcia

Autor nagrania zaobserwował zorzę polarną na terenie Polski kilkanaście razy. Na jego instagramowym profilu możemy zobaczyć przepiękne fotografie. Aż trudno uwierzyć, że na terenie naszego kraju trafiają się takie niezwykłe widoki. Chcielibyście zobaczyć to na żywo?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?