Zamknij

Na Księżycu znajduje się tlen. Ludzie mogliby nim oddychać przez tysiące lat

18.11.2021 11:15
Księżyc
fot. Shutterstock

Regolit pokrywający powierzchnię Księżyca jest pełen życiodajnego tlenu. Czy możemy wydobyć go ze skał?

Naukowcy ogłosili właśnie, że warstwa księżycowego pyłu zawiera w sobie tlen, którym ludzkość mogłaby oddychać przez długie tysiące lat. Dr John Grant z Southern Cross University twierdzi, że możemy opracować metodę jego wydobycia. 

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Na Księżycu znajduje się tlen

Wyniki badań NASA na Księżycu okazały się zaskoczeniem - naukowcom nie udało się znaleźć tlenu w atmosferze satelity Ziemi, ale w jego glebie. Tlen może stanowić aż 45 proc. regolitowych skał. Jeśli udałoby się nam go pozyskać, z pewnością ułatwiłoby to proces kolonizacji Marsa i Księżyca. Życiodajny pierwiastek wytwarzanoby na miejscu.

Aby wyobrazić sobie, ile tlenu znajduje się na powierzchni luny, wystarczy zapoznać się z obliczeniami geologa Johna Granta. Jak podaje focus.pl:

Metr sześcienny księżycowego regolitu waży średnio nieco mniej niż półtorej tony (około 1400 kilogramów). Z tego tlen stanowi około 630 kilogramów. NASA przyjmuje, że dzienne zapotrzebowanie na tlen wynosi 800 gramów (czyli niecały kilogram) na osobę. 630 kilogramów tlenu starczyłoby więc dla jednej osoby na nieco ponad dwa lata. Na głębokości do dziesięciu metrów w księżycowych skałach związane jest tyle tlenu, że zaspokoiłyby potrzeby 8 miliardów ludzi przez 100 tysięcy lat.

Jak dotąd nie było pewności, czy ludzkość ma szansę na znalezienie odpowiedniej metody wydobycia tlenu z Księżyca. Jednak ostatnie doniesienia na ten temat wyraźnie wskazują, że według badaczy jest to możliwe. 

Czy ludzkość zacznie wydobywać tlen z Księżyca?

Pierwsza próba pozyskania tlenu z warstwy księżycowego pyłu została zaplanowana już na 2025 rok. Naukowcy zamierzają wykorzystać to, że na Księżycu promieniowanie słoneczne jest sto razy silniejsze niż na Ziemi. Panele fotowoltaiczne pomogą im rozłożyć minerały na metale i tlen.

Chcielibyście oddychać tlenem z Księżyca?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?