Zamknij

NASA szuka osób, które zaprojektują... "księżycową toaletę". Oferuje 35 tys. dolarów

01.07.2020 08:51
Astronauta
fot. Shutterstock

Projekt ma związek z tym, że w 2024 roku na Księżycu ma wylądować pierwsza kobieta, a także kolejny mężczyzna.

Agencja rządu Stanów Zjednoczonych NASA ogłosiła konkurs na projekt "księżycowej toalety". Stworzenie wygodnego WC dla astronautów to jeden z priorytetów organizacji, gdyż już w 2024 roku zamierza ona wysłać na Księżyc pierwszą kobietę i kolejnego mężczyznę.

Podczas poprzedniego lądowania na Księżycu można było pomarzyć o jakiejkolwiek toalecie, a astronauci musieli nosić pieluchy. Projekt "Lunar Loo Challenge" ma to zmienić. NASA jest zdeterminowana, aby ułatwić życie chętnym do lotów w kosmos i oferuje nawet 35 tys. dolarów za wymyślenie "księżycowej toalety".

NASA szuka osób, które zaprojektują "księżycową toaletę"

Amerykańska agencja kosmiczna od 2017 roku prowadzi misję Artemis, która obejmuje m.in. wysłanie na Księżyc pierwszej kobiety i następnego mężczyzny. To właśnie oni mieliby założyć tutaj bazę, która posłuży kolejnym astronautom do pracy. Jednak zanim do tego dojdzie, NASA musi zmierzyć się z kilkoma funkcjonalnymi problemami. Jednym z nich jest stworzenie toalety dla astronautów.

Oczywiście takie toalety już istnieją i są używane m.in. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Są one jednak już dość stare, a w dodatku przystosowane do działania w warunkach mikrograwitacji w przestrzeni kosmicznej, a nie na Księżycu.

Dlatego właśnie NASA poszukuje osób, które wpadłyby na pomysł, jak mogłaby wyglądać i działać księżycowa toaleta. I oferuje za to duże pieniądze - pierwsze miejsce to aż 20 tys. dolarów, drugie 10 tys. dolarów, a trzecie 5 tys. dolarów.

Wzięlibyście udział w takim przedsięwzięciu?

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.