Zamknij

NASA pokazuje najstarsze selfie wykonane na Księżycu. Ma 50 lat

Magdalena Pawłowska
28.09.2021 09:33
Kosmos
fot. Shutterstock

Pierwsze kosmiczne selfie wykonane na Księżycu działa na wyobraźnię. Co ciekawe, na zdjęciu widać... dwóch astronautów.

Buzz Aldrin i Neil Armstrong mają wspólne zdjęcie w przestrzeni kosmicznej. Wygląda tak, jakby jeden z nich zrobił sobie portret w lustrze. Astronauta uwiecznił swoje odbicie w przyłbicy hełmu drugiego.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Najstarsze selfie wykonane na Księżycu. Ma 50 lat

Podczas lotu Gemini XII w 1966 roku powstało pierwsze kosmiczne selfie w historii. Wykonał je Buzz Aldrin. Jego fotografia z tej misji jest sławna na całym świecie.

Jak się okazuje, gdy Aldrin trzy lata później wylądował na Księżycu, również powstał pewien autoportret. I choć w pewnym sensie "widać" na nim astronautę, NASA uznała tę fotografię za księżycowe selfie Neila Armstronga. Podczas legendarnej misji Apollo 11 wykonał on zdjęcie przedstawiające Aldrina, nie zdając sobie przy tym sprawy, że jego wizerunek odbija się przyłbicy jego hełmu. Dzięki pracy grafików udało się stworzyć wyraźne zbliżenie tego obrazu.

Neil Armstrong zrobił sobie selfie w przestrzeni kosmicznej

Pierwsze selfie na Księżycu zostało wykonane w 1969 roku. Co zabawne, sprawia ono wrażenie, jakby Neil Armstrong doskonale wiedział, co robi - choć jego selfie jest dziełem przypadku, przypomina autoportrety, jakie ludzie tworzą współcześnie w lustrze czy w odbiciu szyb.

Historyczna fotografia jest też o tyle interesująca, że widać na niej dwie osoby - hełm Aldrina i odbicie Armstronga. Podobną technikę wykonywania selfie człowiek opanował wiele lat później. Dziś wiemy doskonale, że możemy uwiecznić swój obraz w okularach przeciwsłonecznych znajomego. Zanim jednak ktoś znowu wykona podobny autoportret na Księżycu, może minąć sporo czasu...

Jak wam się podoba pierwsze księżycowe selfie w historii?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?