Zamknij

NASA pokazuje, jak wygląda niebo po wybuchu gwiazdy. Internauci: "Niesamowite"

18.01.2021 09:50
Wybuch supernovy
fot. Shutterstock

Co zostaje w kosmosie, gdy wybucha supernowa? Jak się okazuje, jej szczątki możemy oglądać przez tysiące lat.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zarejestrował obraz pozostałości gwiazdy, która ok. 300 roku n.e. była uważana za jedną z najjaśniejszych na niebie. Eksplodowała dawno temu, jednak nadal możemy zobaczyć to, co po niej zostało.

Zobacz także: Te planety od 400 lat nie były tak blisko siebie. Zobacz, jak wyglądało ich niezwykłe spotkanie

NASA pokazuje, jak wygląda niebo po wybuchu gwiazdy

Supernowa to wybuch, który kończy życie gwiazdy. Niektóre z tych ciał niebieskich wypalają się przez wiele lat, zamiast po prostu zgasnąć. To jedno z najważniejszych zjawisk we Wszechświecie. Podczas takich eksplozji powstaje większość materii obecnej w kosmosie, a wytwarzające się wtedy pierwiastki przyczyniają się do powstania kolejnych kulistych obiektów.

Ale nie tylko! Czy słyszeliście kiedyś teorię o tym, że zrodziliśmy się z gwiezdnego pyłu? Jest w tym wiele prawdy. Jak wyjaśnia National Geographic, pierwiastki obecne w naszym ciele, np. żelazo, pochodzą właśnie z wybuchów w przestrzeni międzygwiezdnej. 

Szczątki wyjątkowo masywnych gwiazd możemy oglądać na niebie bardzo długo. Jeśli umierają jako supernowy, pozostałości po nich wędrują w kosmosie przez tysiące lat. Kosmiczny Teleskop Hubble'a niedawno odkrył miejsce, w którym aktualnie znajdują się szczątki obiektu 1E 0102.2-7219. W czasach Cesarstwa Rzymskiego była to jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie. Jej eksplozja miała miejsce 1700 lat temu w galaktyce zwanej Małym Obłokiem Magellana.

Pozostałości po niej wciąż stamtąd uciekają. Prędkość ich poruszania się wynosi ponad 3 miliony kilometrów na godzinę. Zobaczcie, jak wyglądają na niebie:

Internauci są pod wrażeniem.

To jest niesamowite!

 

Dawno nie widziałem czegoś tak pięknego.

 

Wow... To dopiero historia!

 

Macie ochotę zobaczyć to z bliska?

Zobacz także: Całkowite zaćmienie Słońca w Chile. Tłum oglądał niezwykłe zjawisko

Niewiele osób zdobywa w tym teście maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Rozwiąż quiz

Czy uda ci się rozpoznać gatunek drzewa po jednym zdjęciu?

drzewo
fot. shutterstock

Jakie to drzewo?