Zamknij

NASA pokazała nowe zdjęcie Słońca. Widok tych rozbłysków jest obłędny

24.11.2021 09:27
Słońce
fot. Shutterstock

Słońce widziane w promieniowaniu rentgenowskim to niesamowity widok. Pozwala sobie uzmysłowić, jak wiele dzieje się na powierzchni gwiazdy.

Wraz z rozpoczęciem nowego cyklu aktywności na Słońcu naukowcy przekonali się o tym, że nadchodzące lata mogą być dla nas pełne niespodzianek. Już teraz miały miejsce silne burze geomagnetyczne, dzięki którym nawet w Polsce mieliśmy okazję oglądać zorzę polarną. NASA wie jednak dobrze, że silne słoneczne rozbłyski mogą okazać się dla nas niebezpieczne. Śledzi więc zmiany na powierzchni gwiazdy.

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

NASA obserwuje aktywność na Słońcu

Agencja NASA od pewnego czasu wykorzystuje nowe technologie umożliwiające obserwację aktywności słonecznej. Teleskop umieszczony na orbicie pozwala zarejestrować nawet najmniejsze rozbłyski i wyrzuty masy.

Badacze zorientowali się, że na powierzchni Słońca występują obszary, które nagrzewają się w o wiele mniejszym stopniu niż pozostałe. Choć udało im się już ustalić, że są to chłodne plamy powstałe w wyniku oddziaływań magnetycznych, chcą dowiedzieć się na ten temat więcej. Dzięki temu będą mieli szansę lepiej zrozumieć przyczyny powstawania burz na Słońcu.

Tak wygląda Słońce widziane z bliska

Przy użyciu teleskopu NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) udało się wykonać zdjęcie Słońca w promieniach rentgenowskich o wysokiej energii. Fotografia jest niezwykle dokładna - można na niej dostrzec wszelkie zmiany na powierzchni gwiazdy.

Odznaczające się różnymi barwami rozbłyski pozwalają astronomom badać zależności pomiędzy temperaturami poszczególnych obszarów na Słońcu i w jego otoczeniu. Pomogą one również w przewidywaniu tego, jak będą wyglądały kolejne lata słonecznego cyklu.

Chcielibyście, żeby Słońce widziane z perspektywy Ziemi było takie kolorowe?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?