Zamknij

NASA chce zniszczyć asteroidę zbliżającą się ku Ziemi. Agencja podaje termin rozpoczęcia misji

15.04.2021 08:49
Asteroida
fot. Shutterstock

Misja DART będzie przełomowym wydarzeniem w historii badań kosmosu. Nigdy dotąd nie próbowano uderzyć w obiekt lecący ku naszej planecie. NASA liczy na to, że uda się uszkodzić asteroidę i zmienić tor jej lotu.

Rozpoczęcie misji testowej DART planowano na 22 lipca 2021 roku. Jak podaje NASA, trwają ostatnie przygotowania do startu. Mimo to przez wzgląd na pandemię koronawirusa, która opóźniła harmonogram prac, naukowcy zdecydowali przenieść termin przedsięwzięcia na 24 listopada. Misja ma się zakończyć w październiku 2022 roku.

Zobacz także: Jedna z planet Układu Słonecznego posiada piękny ogon. Do niedawna prawie nikt o tym nie wiedział

NASA podaje termin misji DART

Do Ziemi zbliża się obiekt Didymos (65803), należący do grupy Apollo, czyli obiektów potencjalnie niebezpiecznych dla Błękitnej Planety. Jest to planeta podwójna, a więc dwie planety związane ze sobą przez siły grawitacyjne. NASA planuje zniszczyć mniejszą z nich, kiedy zacznie zbliżać się do naszego globu. Jeśli się to uda, orbita "bliźniaka" ulegnie przesunięciu, a obiekt bezpiecznie minie Ziemię, zmieniając trajektorię lotu.

Misja testowa DART (Double Asteroid Redirection Test) ma być pierwszym takim wydarzeniem w historii. Planetoida 65803 w rzeczywistości nie jest groźna dla naszej planety, a ryzyko zderzenia jest niewielkie. Badacze NASA i ESA uznali ją za idealny obiekt do przeprowadzenia misji testowej. Chcą sprawdzić, czy posiadamy wystarczającą wiedzę, by obronić się przed niebezpieczeństwem zderzenia z innym obiektem kosmicznym.

Misja DART - 24 listopada 2021 roku

Misja DART to niezwykle ważne przedsięwzięcie. Choć Ziemię mija niezliczona ilość asteroid - także takich, które NASA klasyfikuje jako "potencjalnie niebezpieczne", według naukowców powinniśmy mieć świadomość tego, że wciąż nie jesteśmy nieomylni, jeśli chodzi o przewidywanie trasy ich lotu. Co więcej, każdego roku trafia się kilka takich obiektów, które przelatują obok Ziemi niezauważone - badacze spostrzegają je dopiero wtedy, gdy znajdują się w pobliżu naszej planety.

DART to misja ochrony Ziemi. Dzięki niej ludzkość będzie lepiej przygotowana na niespodziewane spotkanie z innym obiektem w kosmosie. Jesteście ciekawi, jak to będzie wyglądać? Zobaczcie:

Zobacz także: Internauci wybrali najpiękniejsze zdjęcie kosmosu z 2020 roku. Ta mgławica wygląda jak dwoje całujących się ludzi

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?