Zamknij

NASA chce hodować żywność w kosmosie. Na orbicie powstanie szklarnia

18.02.2021 09:08
Kosmos
fot. Shutterstock

Orbitalne szklarnie zostaną utworzone jeszcze w tym roku. NASA twierdzi, że mogą rozwiązać problem głodu na Ziemi.

Agencja NASA postanowiła w 2021 roku zająć się hodowaniem żywności w kosmosie i całkowicie zrewolucjonizować myślenie o uprawianiu roślin. Jeśli plan zostanie zrealizowany, wiele osób żyjących na Ziemi otrzyma długo oczekiwaną pomoc. W krajach, w których panuje bieda i głód, sytuacja może się bardzo zmienić.

Zobacz także: Niesamowity eksperyment ISS. NASA hoduje warzywa w kosmosie

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej udało się niedawno wyhodować pierwsze warzywa. Załoga ISS z nieskrywaną radością donosiła o pozytywnym wyniku przeprowadzonego eksperymentu i chwaliła się zdjęciami sadzonek wyrosłych na pokładzie statku kosmicznego.

Projekt Veg-03 pokazał, że na orbicie można wyhodować rośliny. NASA ogłosiła więc, że zamierza pójść o krok dalej. Początkowo zamierzano dbać o kosmiczne uprawy jedynie po to, by wykarmić nimi astronautów. Pracownicy agencji uznali właśnie, że spróbują zrobić o wiele więcej - rozwiązać problem głodu na Ziemi. Na orbicie jeszcze w 2021 roku ma powstać pierwsza szklarnia.

Skąd taki pomysł? Uznano, że rośliny wyrosłe w tak ekstremalnych warunkach na drodze modyfikacji genetycznych stworzą nowe odmiany warzyw, które przetrwają na naszej planecie nawet w najtrudniejszych warunkach. Ich sadzonki przyjmą się wszędzie tam, gdzie panuje głód i nieurodzaj. Naukowcy chcą w ten sposób ułatwić życie rolnikom pracującym na jałowej ziemi i znacząco zmniejszyć koszty produkcji żywności.

Jak donosi portal GeekWeek.pl, pierwsza szklarnia o nazwie StarLab ma być wybudowana przez amerykańską firmę Nanoracks.

COVID-19 i problem zmian klimatycznych naprawdę otworzyły nam oczy na kruchość bezpieczeństwa żywnościowego, zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Uważamy, że istnieje ścieżka badawcza, w której przestrzeń kosmiczna może być jednym z rozwiązań przyczyniających się do przezwyciężenia zmian klimatycznych i rosnących zagrożeń związanych ze zmianą klimatu na Ziemi i nadchodzącym widmem głodu - powiedział dyrektor generalny firmy, Jeffrey Manber.

Co o tym myślicie?

Zobacz także: Polak dostał wyróżnienie od NASA. Zrobił piękne zdjęcie Drogi Mlecznej nad Podlasiem

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?