Zamknij

Można uprawiać rośliny na księżycowej glebie. Naukowcy mają na to dowód

16.05.2022 08:39
Księżyc
fot. Shutterstock

Agencja NASA pochwaliła się ogromnym sukcesem. Po raz pierwszy w historii udało się wyhodować rośliny na glebie pochodzącej z Księżyca.

Uprawa roślin w kosmosie to niezwykle zajmujący temat. Odkąd NASA rozpoczęła badania, co kilka miesięcy ogłasza kolejny przełom w swoich staraniach. Do tej pory było to jednak związane z eksperymentami przeprowadzanymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym razem naukowcy poinformowali właśnie, że po raz pierwszy udało się wyhodować rośliny w glebie sprowadzonej z Księżyca.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Można uprawiać rośliny na księżycowej glebie. Naukowcy mają na to dowód

Naukowcy hodowali już rośliny w sztucznej ziemi przypominającej regolit, jednak imitacja gleby z powierzchni naszego naturalnego satelity była wzbogacona o odpowiednie składniki odżywcze. W tym roku po raz pierwszy podjęto próbę w prawdziwej ziemi sprowadzonej z Księżyca. W zaledwie 12 gramach regolitu umieszczonego w maleńkich doniczkach wyrósł rzodkiewnik pospolity.

To krytyczne badania dla długotrwałej załogowej eksploracji kosmosu, gdyż będziemy potrzebowali zasobów z Księżyca i Marsa, by pozyskać żywność dla astronautów - powiedział Bill Nelson, dyrektor NASA.

Zespół naukowców podchodził do eksperymentu dość sceptycznie. Nie spodziewano się tego, że rośliny w księżycowej glebie będą w stanie wyrosnąć.

Wszystko wykiełkowało! Byliśmy niesamowicie zaskoczeni - powiedziała Anna-Lisa Paul, która przeprowadzała badanie.

Wyhodowano rośliny na glebie z Księżyca

Chociaż jest to ogromny sukces NASA i przełom w badaniach nad rolnictwem kosmicznym, należy powiedzieć wprost - rośliny wyhodowane w glebie z Księżyca nie są jadalne. Dzisiaj nie bylibyśmy w stanie uprawiać warzyw w regolicie i wykarmić nimi astronautów. Niektórzy twierdzą, że historyczne sadzonki z pierwszego księżycowego ogródka to zapowiedź szklarni pełnych pożywienia dla członków misji kosmicznych, jednak te podejrzenia należy uznać za przesadzone.

Gleba księżycowa zawiera w sobie związki, które spowalniają wzrost roślin. Co ciekawe, kiełkujący rzodkiewnik wykazywał też wiele sygnałów stresu. Jak podaje geekweek.pl, nasilały się one w dojrzałej glebie, czyli takiej, która była wystawiona na działanie kosmicznego wiatru. Chociaż więc regolit może wydawać plony, prawdopodobnie minie jeszcze wiele lat, zanim uda się przystosować go do prowadzenia upraw.

Osiągnięcie NASA jest jednak imponujące. Jeszcze do niedawna sądzono, że w glebie księżycowej nie może wyrosnąć żadna roślina.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?