Zamknij

Misja NASA to za mało? Amerykańska armia też chce zniszczyć asteroidę lecącą ku Ziemi

21.04.2021 09:26
Kosmos
fot. Shutterstock

Zniszczenie obiektu zmierzającego w stronę naszej planety to cel misji mającej uratować ludzkość przed zagładą. Agencja NASA od dawna nad nią pracuje. Jak się okazuje, swój projekt ma też Pentagon.

Misja DART ruszy 24 listopada 2021 roku. Będzie przełomowym wydarzeniem w historii badań kosmosu. Amerykańska agencja chce zniszczyć fragment asteroidy zbliżającej się ku Ziemi, by zmienić tor jej lotu. Do prac właśnie włączyła się armia USA. Zgłosiła swój pomysł na to, jak możemy ochronić planetę.

Zobacz także: Jedna z planet Układu Słonecznego posiada piękny ogon. Do niedawna prawie nikt o tym nie wiedział

NASA i Pentagon ruszają z misją ochrony Ziemi

W kierunku naszej planety zmierza obiekt Didymos (65803), który został zakwalifikowany jako potencjalnie niebezpieczny dla Ziemi. W rzeczywistości nie stanowi poważnego zagrożenia, ale stwarza doskonałą okazję do rozpoczęcia ćwiczeń w kosmosie. Agencja NASA opracowała misję testową DART (Double Asteroid Redirection Test), dzięki której po raz pierwszy w historii uda się zmienić trajektorię lotu obiektu lecącego w stronę naszej planety. Nie jest jednak wcale pewne, że zakończy się ona sukcesem.

Jak donosi portal GeekWeek.pl, do pracy postanowili się włączyć eksperci z Pentagonu. Amerykańska armia twierdzi, że kosmiczną skałę powinniśmy zniszczyć przy użyciu broni jądrowej. Nie chodzi jednak o to, by uderzyć w nią bezpośrednio - wtedy rozpadłaby się na wiele kawałków, z których każdy uderzyłby w Ziemię. Zamiast tego, jak wynika z najnowszych badań, naukowcy powinni zdetonować ładunek w pobliżu asteroidy. To sprawi, że zacznie się ona nagrzewać, co zwiększy ciśnienie i w konsekwencji przesunie kierunek jej lotu.

Jak zniszczyć asteroidę?

Badacze kosmosu nieustannie zapewniają, że Didymos nie ma szans zderzyć się z Ziemią. NASA i Pentagon nie walczą więc z poważnym zagrożeniem. Prowadzone ćwiczenia mają jednak niezwykle istotny cel - przygotowanie ludzkości na spotkanie z niebezpieczną asteroidą, która w każdej chwili może się pojawić w otoczeniu naszej planety. To misja ochrony Ziemi.

Co by się stało, gdyby nie udało się powstrzymać asteroidy lecącej w stronę naszego globu? Zobaczcie sami:

Zobacz także: Internauci wybrali najpiękniejsze zdjęcie kosmosu z 2020 roku. Ta mgławica wygląda jak dwoje całujących się ludzi

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?