Zamknij

NASA świętuje Dzień Ziemi. Publikuje niesamowite zdjęcia

16.04.2021 08:59
Ziemia
fot. Shutterstock

Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia 2021 roku upłynie w tym roku pod hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”. Motyw przewodni święta będzie miał szczególne znaczenie w dobie pandemii. Większość akcji mających na celu promowanie ekologicznych postaw musi się przenieść do świata wirtualnego. NASA dołącza do tej inicjatywy.

Agencja NASA podzieliła się kilkoma zdjęciami Ziemi wykonanymi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten widok pozwala sobie uświadomić, jak różnorodny jest krajobraz naszej planety. Zobaczcie sami.

Zobacz także: Chmury świecące w nocy. To zdjęcie NASA robi furorę

Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia 2021

Światowy Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Organizowane są wtedy wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na to, że o planetę może dbać każdy z nas. Można się w nie zaangażować na wiele sposobów - sprzątając śmieci, sadząc drzewa czy publikując przydatne informacje w Internecie.

W dobie pandemii koronawirusa możliwości obchodzenia Dnia Ziemi są jednak ograniczone. Uczniowie szkół, nauczyciele i przedstawiciele ruchu ekologicznego nie mogą się spotkać, by wspólnie oczyszczać teren lub wziąć udział w pokojowych demonstracjach. Zamknięci w domach, możemy jednak dowiedzieć się czegoś nowego o naszej planecie. Agencje i instytucje zaczynają publikować pouczające filmy i zdjęcia. NASA właśnie do nich dołącza.

NASA świętuje Dzień Ziemi

Na tych oszałamiających zdjęciach widoczne są naturalne systemy Ziemi - ziemia, woda, powietrze i lód. NASA pokazuje, w jaki sposób się ze sobą łączą i na siebie oddziałują, by na naszej planecie trwało życie. Agencja opublikowała cztery fotografie, które można zobaczyć, przewijając w prawo. Widoczne są na nich kolejno: zatoka Bombetoka na Madagaskarze, struktura geologiczna Richat na Saharze, mokradła Everglades na Florydzie i zamarznięty Dniepr. 

Zobaczcie, jak zróżnicowany jest krajobraz na Ziemi:

Bez względu na to, czy jesteśmy na lądzie, czy w kosmosie, łączy nas ta malutka Błękitna Planeta. I jest to powód do świętowania - czytamy w opisie posta.

Zgadzacie się?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?