Zamknij

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wpadnie do oceanu. NASA podaje smutne wieści

03.12.2021 11:22
Kosmos
fot. Shutterstock

To już koniec stacji ISS. Za kilka lat zakończy swoją pracę. Kosmiczny dom jest w tak złym stanie, że astronauci muszą go opuścić najpóźniej do 2030 roku.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może pracować najpóźniej do 2030 roku. Jej elementy konstrukcyjne się postarzały, więc będzie mogła spełniać swoją funkcję najwyżej przez kilka lat. Coraz częstsze awarie, jakie na niej występują, zmuszają NASA do podjęcia decyzji o deorbitacji kosmicznego domu. 

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wpadnie do oceanu

Co stanie się ze stacją ISS, gdy zakończy ona swoją pracę? Jak się okazuje, wcale nie spłonie ona w całości w atmosferze. Jej część trafi do dziwacznego miejsca, zwanego "cmentarzyskiem instalacji kosmicznych". Znajduje się ono w wodach Oceanu Spokojnego. Jak podaje geekweek.pl, właśnie tam kończą swój żywot pojazdy kosmiczne i stacje, które przestały pracować.

Cmentarzysko nazywa się Punktem Nemo, ale mówi się o nim także "oceaniczny biegun niedostępności". Żadne inne miejsce na Ziemi nie jest oddalone od lądu w takim stopniu jak to. Jego głębokość sięga 4 km. Kosmiczne odpadki, które zostaną tam wrzucone, będą pogrążone w wiecznych ciemnościach.

Stacja ISS zakończy życie w Punkcie Nemo

Punkt Nemo wziął swoją nazwę od kapitana Nemo, bohatera powieści Juliusza Verne’a „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”. Dlaczego NASA chce umieścić stację właśnie tam? To o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż pozostawienie jej szczątków na orbicie. Jest ona już tak zaśmiecona, że ludzkość powinna w jak największym stopniu ograniczać produkcję kosmicznych odpadków.

W najbliższych latach ma powstać kolejna stacja kosmiczna, jednak trudno na tę chwilę przewidywać, kto ją zbuduje. Walczą o to między sobą zarówno mocarstwa kosmiczne, jak i bogacze marzący o własnym orbitalnym domu.

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?