Zamknij

Oto jedna z najpiękniejszych mgławic w kosmosie. Przypomina kwiat róży

05.02.2021 09:25
Kosmos
fot. Shutterstock

Trudno uwierzyć, że nad nami znajdują się tak piękne obrazy. Ten, który zobaczycie, wcale nie został namalowany. W kosmosie naprawdę znajduje się gwiezdna róża.

Antoine de Saint-Exupéry pisał w "Małym Księciu", że choć na Ziemi znajdują się tysiące róż, w kosmosie jest tylko jedna, która jest naprawdę wyjątkowa. Wystarczy patrzeć sercem, by ją zobaczyć. 19-letni pasjonat astrofotografii, Kolby Ramsey, dostrzegł ją i uwiecznił na zdjęciu. To Mgławica Rozeta - NGC 2237.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak rodzą się gwiazdy. Zdjęcie kosmicznego pyłu podbija sieć

Mgławica Rozeta - NGC 2237. Piękny kwiat róży w kosmosie

Obłok pyłu i gazu, przywodzący na myśl przepiękny kwiat, znajduje się w odległości 5000 lat świetlnych od naszej planety, w gwiazdozbiorze Jednorożca. Wyrzeźbione przez wiatry i promieniowanie gorących gwiazd płatki kosmicznej róży to żłobek dla najmłodszych, niedawno narodzonych obiektów jarzących się słabym światłem.

Za sprawą dominującej emisji atomów wodoru obraz Mgławicy Rozeta jest naturalnie czerwony. Jej zdjęcia nie wymagają więc żadnych poprawek. Gwiezdna róża od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem pasjonatów astrofotografii. W 2019 roku agencja NASA przyznała za to nawet specjalną nagrodę 60-letniej Jean Dean z Guernsey przy kanale La Manche. Przez kilka nocy z rzędu wychodziła do swojego ogrodu, by uchwycić obraz NGC 2237.

Najpiękniejsze zdjęcie tej słynnej mgławicy emisyjnej zrobił jednak 19-latek. Kolby Ramsey wykorzystał swój naturalny talent do astrofotografii, by wyeksponować płatki kosmicznego kwiatu. Zobaczcie sami:

Mężczyźni, którzy będą przesyłali swoim ukochanym obraz Mgławicy Serce z okazji walentynek, mogą dołączyć do listu z wyznaniem także tę gwiezdną różę. Z pewnością znacznie zwiększy to ich szanse na randkę.

Zobacz także: Zakochani na całym świecie wysyłają sobie to zdjęcie z okazji walentynek. Oto Mgławica Serce

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?