Zamknij

Latem na niebie możemy oglądać obłoki srebrzyste! Na czym polega to magiczne zjawisko?

30.06.2020 10:15
Obłoki srebrzyste
fot. Shutterstock

Widoczne są kilka godzin po zachodzie Słońca albo przed samym świtem. Jak wyglądają obłoki srebrzyste?

Latem na niebie możemy oglądać wiele zjawisk, które zapierają dech w piersiach. Wystarczy usiąść na plaży i przy szumie fal obserwować zachód Słońca przybierający kolor od żółtego, przez pomarańczowy, aż po różowy.

Jednak na tym nie koniec. Lato to pora roku, która daje nam możliwość zobaczenia na niebie obłoków srebrzystych. Na czym polega to zjawisko? I dlaczego warto go wypatrywać?

Czym są obłoki srebrzyste?

Obłoki srebrzyste są najwyżej położonymi chmurami widocznymi z powierzchni Ziemi. Znajdują się one w mezosferze, dlatego nazywane są też polarnymi chmurami mezosferycznymi. I właśnie teraz jest idealny moment na to, aby zobaczyć chmury położone na wysokości ok. 75-85 km nad powierzchnią naszej planety.

Obłoki srebrzyste widoczne są nad półkulą północną latem. Najlepszy czas na wypatrywanie ich to okres od czerwca do sierpnia. W tym celu jednak trzeba obserwować niebo kilka godzin po zachodzie Słońca albo przed samym świtem.

Chmury mezosferyczne widoczne są przy dobrej pogodzie i z dala od dużych miast. Jeżeli uda wam się je zobaczyć, doświadczycie niezwykłego zjawiska wizualnego.

Jak wyglądają obłoki srebrzyste? Zobaczcie.

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.