Zamknij

Księżyc mineralny. Astrofotograf uchwycił fascynujący obraz

05.03.2021 09:09
Księżyc
fot. Shutterstock

Pokaz kolorów minerałów na Księżycu pozwala sobie wyobrazić, jak wygląda luna z bliska. To dość zaskakujący widok.

Większość z nas uważa, że naturalny satelita Ziemi posiada szarą barwę. Mówimy o nim nawet: "Srebrny Glob". Na tym zdjęciu możemy jednak odkryć coś zupełnie innego.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Księżyc mineralny

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że skład mineralny skał ziemskich niewiele się różni od skał księżycowych. Jedynym procesem, który je odróżnia, jest udział wody przy ich formowaniu.

Kiedy obserwujemy naszego satelitę z powierzchni Ziemi, możemy zobaczyć góry i morza - obszary zestalonej magmy. Wzniesienia są jaśniejsze, bo lepiej rozpraszają promienie Słońca. Obniżenia mają o wiele ciemniejszy odcień. Czy jednak możemy dojrzeć na Księżycu jakieś kolory? Jak się okazuje, jest to możliwe.

Minerały na Księżycu

Powierzchnię Księżyca pokrywa materiał skalny zwany regolitem. Po wykonaniu fotografii i zwiększeniu saturacji możemy dostrzec nagromadzenie minerałów, które się tam znajdują. Za kolor niebieski odpowiada tlenek tytanu, a różowo-fioletowe zabarwienie na krawędziach kraterów i gór nadaje obecność aluminium. Tam, gdzie zawartość żelaza jest mniejsza, teren Księżyca jest brązowy.

Astrofotograf Sebastian Bąkiewicz uchwycił niesamowity obraz luny. Możemy na nim z łatwością dostrzec, w jaki sposób układają się pofałdowania na powierzchni satelity.

Jak wam się podoba taki Księżyc?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?