Zamknij

Księżyc i "tancerka". Na niebie ukazało się fascynujące zjawisko

24.01.2022 09:40
Księżyc
fot. Shutterstock

Pełnia Księżyca 18 stycznia 2022 w Sardynii wyglądała przepięknie. Zdjęcie opublikowane przez NASA może was jednak zaskoczyć. Na fotografii występuje zjawisko zwane pareidolią. Sprawdźcie, co to takiego.

Zmieniające się fazy Księżyca często tworzą na niebie spektakularne widoki. W wyjątkowych okolicznościach możemy zaobserwować wtedy coś fascynującego. Aż trudno uwierzyć, że obraz na fotografii stworzyła natura.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Pełnia Księżyca na Sardynii

Podczas pełni Księżyca 18 stycznia 2022 roku mieszkańcy okolic Cagliari, stolicy włoskiej wyspy Sardynii, mieli malownicze widoki. Wschód Księżyca miał miejsce wtedy, gdy zachodziło Słońce. Tarcza luny pokryła się ciepłymi barwami odbitych promieni. W piękny sposób podkreśliło to kontrasty występujące na powierzchni naszego naturalnego satelity. Góry i równiny, zwane morzami księżycowymi, stały się wyraźnie widoczne.

Pasjonatka fotografii, Elena Pinna, wybrała się na spacer po wybrzeżu, aby uchwycić tę wieczorną grę ciemności i światła. Ku jej zaskoczeniu na niebie ukazały się szpaki, które co chwilę formowały zupełnie inne kształty. Wykonała wtedy zdjęcie, na którym stado ptaków stworzyło pareidolię - typ iluzji będący zniekształceniem percepcji. Zobaczcie, jaką przybrało formę.

Księżyc i "tancerka". Fascynujące zjawisko na niebie

Zdjęcie Włoszki zostało wyróżnione przez NASA. Pareidotyczny element widoczny po prawej stronie to wizerunek zgrabnej kobiety, która zdaje się tańczyć z Księżycem. Jak wam się podoba? Chcielibyście zobaczyć coś takiego na żywo?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?