Zamknij

Krakowscy studenci chcą posprzątać w kosmosie. Znaleźli na to sposób

05.03.2021 10:45
Kosmos
fot. Shutterstock

Kosmiczne śmieci od dawna stanowią poważny problem. Coraz więcej młodych naukowców szuka sposobów na to, jak go rozwiązać. Studenci z Krakowa wpadli na świetny pomysł.

Ilość odpadków znajdujących się na orbicie Ziemi przekroczyła niedawno wartość krytyczną. Naukowcy biją na alarm i zachęcają wszystkich badaczy do poszukiwania sposobów na oczyszczenie przestrzeni kosmicznej. Jak się okazuje, studenci polskich uczelni są pod tym względem bardzo pomysłowi.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Krakowscy studenci chcą posprzątać w kosmosie

Niedawno donosiliśmy o tym, że młodzi badacze z Politechniki Warszawskiej odnieśli ogromny sukces - ich satelita spłonął w atmosferze Ziemi, czyli dokonał deorbitacji. Oznacza to, że zamiast dryfować w kosmosie przez wiele lat, po zakończeniu swojej aktywności uległ samozniszczeniu. Pozostałości po nim nie będą zaśmiecały naszej orbity.

Kolejną inicjatywę mającą na celu rozwiązanie problemu kosmicznych śmieci utworzyli właśnie studenci z Krakowa. Ich projekt ma polegać na opracowaniu algorytmu, który pozwoli odkryć, w jaki sposób poruszają się odpadki znajdujące się nad Ziemią.

Polscy studenci rozwiążą problem kosmicznych śmieci

Z międzynarodowych badań wynika, że pozostałości satelitów na orbicie okołoziemskiej stwarzają poważne ryzyko kolizji z innymi statkami kosmicznymi. Każde zderzenie przyczyniałoby się do zwiększenia ilości śmieci, nad którymi nie będzie można zapanować. Dziś uważa się, że nie ma możliwości, by przewidzieć, jakim torem będą się one poruszały.

Michał Błażejczyk, Kamil Switek, Kacper Synowiec i Kamil Maraj z AGH w Krakowie zamierzają przeprowadzić obliczenia, dzięki którym wychwytywanie odpadków stanie się osiągalne dla naukowców. Chcą w tym celu użyć ramienia robotycznego.

Eksperyment zostanie przeprowadzony na wieży zrzutów uniwersytetu w Bremie. Kula 3D będzie imitowała uszkodzonego satelitę, a młodzi naukowcy zbadają, jak wpływa na nią oddziaływanie grawitacyjne. Opiekun projektu, dr inż. Paweł Zagórski, poinformował z dumą, że prace będą wspierane przez największe ośrodki naukowe w Europie.

Dzięki projektowi udało się nawiązać cenne kontakty z ekspertami ESA. Tematyka badań rozszerza prowadzone dotąd w Katedrze Automatyki i Robotyki prace w dziedzinie pomiaru orientacji satelitów. Mamy nadzieję, że uzyskane podczas eksperymentów wyniki pomogą w rozwiązaniu pilnego i narastającego problemu, jakim są kosmiczne śmieci.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?