Zamknij

Kosmicznych śmieci będzie coraz więcej. Wszystko przez zmiany klimatu

14.05.2021 10:35
Kosmos
fot. Shutterstock

Nagromadzenie śmieci wokół naszej planety już dawno przekroczyło wartość krytyczną. Eksperci ostrzegają, że globalne ocieplenie może pogłębić ten problem.

W jaki sposób zmiany klimatyczne wpłyną na to, co dzieje się na orbicie Ziemi? Jak donosi Radosław Kosarzycki ze Spidersweb.pl, mogą być niebezpieczne.

Zobacz także: Noc na Ziemi widziana z perspektywy kosmosu. Światła miast robią wrażenie

Kosmicznych śmieci będzie coraz więcej

Agencje kosmiczne na początku 2021 roku biły na alarm informując, że wokół Ziemi krąży około 3000 szczątków nieczynnych satelitów, które rozpadły się albo wybuchły, stwarzając poważne zagrożenie. Orbitujących śmieci w żaden sposób nie da się kontrolować - mogą rozpędzać się na taką prędkość, że nawet fragment wielkości 1 centymetra byłby w stanie zniszczyć statek kosmiczny.

Niebezpieczeństwo jest realne, o czym przekonali się niedawno astronauci na drodze do ISS. W ich kierunku zmierzał niezidentyfikowany obiekt latający, który zmusił załogę do szybkiej reakcji. Jak się okazało, był to po prostu śmieć.

Od dłuższego czasu trwają prace nad wynalezieniem nowych satelitów, zdolnych do deorbitacji, czyli samospalania w atmosferze Ziemi. Uczestniczą w nich także polscy studenci, którzy mają na koncie pierwsze sukcesy. Na razie niewiele możemy jednak poradzić na odpadki, które już krążą w kosmosie. A to stwarza bardzo poważny problem na przyszłość.

Zmiany klimatyczne zwiększą ilość kosmicznych śmieci

Eksperci alarmują, że wzrastająca ilość dwutlenku węgla doprowadza do kurczenia się górnych warstw atmosfery. Dotychczas można było tę przestrzeń wykorzystywać do "ściągania" części satelitów na Ziemię. Jeśli problem nie ustąpi, będzie to niemal niemożliwe, bowiem niektóre statki kosmiczne w rozrzedzonej atmosferze po prostu nie będą mogły zahamować. Oznacza to, że pozostaną na orbicie. To kolejny powód, by pracować nad jak najszybszym wynalezieniem sposobu na zmniejszenie emisji CO2.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?