Zamknij

Kosmiczny proszek do prania. Pierwszy taki wynalazek w historii

24.06.2021 09:12
Kosmos
fot. Shutterstock

Proszek do prania firmy Tide, stworzony przez koncern Procter&Gamble, znacznie ułatwi życie astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zanosi się na zmiany w pralni na ISS. Naukowcy pracują właśnie nad nową wersją proszku do prania.

Zobacz także:  Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Kosmiczny proszek do prania

To będzie pierwszy taki wynalazek w historii. Koncern Procter&Gamble zamierza stworzyć proszek do prania przystosowany do warunków panujących w kosmosie. Będzie to detergent, który usunie plamy w bezpieczny dla astronautów sposób. Oznacza to, że członkom załogi na ISS uda się wyczyścić ubrania niemal bez użycia wody, którą na stacji należy oszczędzać.

Dlaczego to takie ważne? Wyjaśnił to znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki:

Wyniesienie każdego kilograma ładunku na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kosztuje grube tysiące dolarów. Nic zatem dziwnego, że astronauci nie zabierają ze sobą całej garderoby, nawet jeżeli lecą na ISS na długie miesiące. Z braku laku i z konieczności oszczędzania zasobów, wstając z łóżka na pokładzie stacji nie zawsze można założyć świeże, czyste ubranie. Jak dotąd astronauci muszą korzystać z tych samych ubrań wielokrotnie - napisał na portalu Spidersweb.pl.

Wynalezienie proszku, który pozwoli pozbyć się zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu znacznie ułatwi więc życie astronautom. Z całą pewnością wpłynie też na ich komfort psychiczny. Z tego powodu pomysł Procter&Gamble spotkał się z emocjonalną reakcją, a produkt jest bardzo wyczekiwany. Jego pierwsze testy zaplanowano na 2022 rok.

Jak wygląda życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Jesteście ciekawi, w jakich warunkach żyją astronauci przebywający na pokładzie stacji ISS? Koniecznie obejrzyjcie ten filmik:

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?