Zamknij

Naukowcy zaobserwowali kosmiczny huragan. Coś takiego stało się pierwszy raz w historii

04.03.2021 09:32
Kosmos
fot. Shutterstock

Nad biegunem północnym miał miejsce huragan plazmy kosmicznej. Nigdy dotąd czegoś takiego nie widziano.

W górnych warstwach ziemskiej atmosfery po raz pierwszy w historii zaobserwowano wyjątkowe zjawisko. Badacze nazwali je kosmicznym huraganem. Zobaczcie, na czym polega.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Kosmiczny huragan - co to takiego?

Kosmiczny huragan to wir osiągający potężne rozmiary i poruszający się z ogromną prędkością. Podobne zjawisko występuje czasem w niższych warstwach naszej atmosfery, wywołując ulewy i silny wiatr. Jednak nigdy wcześniej nie udało się go zaobserwować wyżej - np. w magnetosferze. Kiedy tak się stało, naukowcy rozpoczęli intensywne badania. Dziś potwierdzają swoje podejrzenia. Nad Ziemią, tak samo jak nad Marsem, Jowiszem czy Saturnem, występują huragany plazmowe.

Ten, który zaobserwowano, rozciągał się nad biegunem północnym. Wir plazmy miał około 1000 km średnicy i poruszał się z prędkością sięgającą 2100 metrów na sekundę.

Huragan plazmy kosmicznej

Naukowcy są zafascynowani odkryciem tego zjawiska.

Do tej pory nie było pewne, czy w ogóle istnieją huragany plazmy kosmicznej, więc udowodnienie tego za pomocą tak efektownej obserwacji jest niewiarygodne - powiedział fizyk Mike Lockwood z University of Reading w Wielkiej Brytanii.

Od teraz badacze zamierzają poświęcić wiele uwagi różnicom pomiędzy huraganami występującymi tuż nad Ziemią a tymi, które mogą występować na dużych wysokościach. Zorientowali się już, że podczas gdy "zwykłe", ziemskie huragany wytwarzają ulewy i burze, huragan plazmy uwalnia z siebie deszcz elektronów. Wytworzyło to przepiękną zorzę polarną w kształcie cyklonu. Zobaczcie sami:

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?