Zamknij

Kosmiczne śmieci mogły zabić dwójkę astronautów. Przerażające doniesienia z ISS

02.12.2021 11:06
Kosmos
fot. Shutterstock

30 listopada 2021 roku członkowie załogi ISS mieli wyjść na kosmiczny spacer. Został on jednak odwołany przez NASA. Powód? Astronauci mogliby z niego nie wrócić.

Niedawno pisaliśmy o niebezpiecznym wypadku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przebywający tam astronauci musieli się ewakuować, by uniknąć zderzenia z potężną chmurą śmieci. Kilka dni temu dwoje członków załogi nie mogło wyjść w przestrzeń kosmiczną, bo prawdopodobnie nie przeżyliby spaceru.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Kosmiczne śmieci mogły zabić dwójkę astronautów

Thomas MarshburnKayla Barron to członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ostatnich dniach nie wyszli na planowany kosmiczny spacer przez krążące wokół Ziemi śmieci. Gdy NASA odkryła, że w pobliżu ISS znajduje się chmura odpadków, zabroniono astronautom wychodzić na zewnątrz. To pierwszy taki przypadek, o którym poinformowała agencja.

Spacer kosmiczny to jedno z najbardziej niebezpiecznych działań, jakich podejmują się astronauci. Wychodzą wtedy poza statek wyposażeni w skafander, który podtrzymuje ich funkcje życiowe poprzez dostarczanie tlenu. Najmniejsze uszkodzenie takiego kombinezonu uniemożliwiłoby więc oddychanie.

Jednak członkom załogi ISS mogło się stać coś o wiele straszniejszego. Nawet najmniejsze odpadki przemierzające kosmos z prędkością 20 tysięcy km/h mogłyby ich zabić.

Przerażające doniesienia z ISS

Astronauci chcieli wyjść w przestrzeń kosmiczną, bo mieli zamiar naprawić niedziałającą antenę. Kosmiczne spacery odbywają się często właśnie po to, by pozbyć się niewielkich awarii. Jednak coraz częściej mówi się o tym, że trzeba wynaleźć zdalnie sterowane roboty, które przejmą ten obowiązek. Dla człowieka jest to już zbyt niebezpieczne.

Jakie jest realne zagrożenie śmierci po zderzeniu z kosmicznym odpadkiem? Obiekt rozpędzony do prędkości 20 tysięcy km/h rozerwałby ludzkie ciało w jednej chwili. Ci, którzy wyobrażają sobie, że dotyczy to zapewne tylko większych śmieci, nie mają racji. Energia kinetyczna takich drobinek, jak np. odprysk farby z rakiety, jest równa energii pocisku, który posiada 100 razy większą masę. Astronautę w próżni mógłby zabić śmieć wielkości ziarenka piasku.

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?