Zamknij

Już niedługo na niebie wystąpi niesamowite zjawisko. Te planety nie były tak blisko siebie od 400 lat

08.12.2020 15:38
Kosmos
fot. Shutterstock

21 grudnia 2020 roku będzie miało miejsce wydarzenie, na które z niecierpliwością czekają wszyscy miłośnicy kosmosu. Jowisz i Saturn pierwszy raz po 400 latach znajdą się tak blisko siebie, że będziemy mogli to zobaczyć gołym okiem. Co to oznacza? Sprawdź!

21 grudnia 2020 roku planety Jowisz i Saturn będą wyglądać tak, jakby skleiły się w jeden obiekt. Astronomowie twierdzą, że planety nie znajdowały się tak blisko siebie od 400 lat. Czym będzie Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna? Zobacz!

Zobacz także: Na Wenus odnaleziono ślady życia? Przełomowe odkrycie naukowców!

Koniunkcja Jowisza i Saturna - kiedy wystąpi i jak ją obserwować?

Koniunkcje planet to częste zjawisko w astronomii. To nic innego jak ich bliskie spotkania, które regularnie się powtarzają - niektóre wydarzają się nawet co miesiąc. Kiedy obiekty ustawiają się w jednej linii z obserwatorem, sprawia to wrażenie, jakby bardzo zmniejszył się dystans między nimi.

Tym razem jednak nisko nad południowym horyzontem na niebie Jowisz i Saturn tak bardzo się do siebie zbliżą, że naukowcy zdecydowali się nazwać ten proces Wielką Koniunkcją obu planet. 21 grudnia, a więc w dniu przesilenia zimowego, miłośnicy astronomii będą mieli nie lada gratkę do obserwacji. Co ciekawe, wszyscy będziemy mogli obejrzeć to zjawisko - wystarczy nam do tego zwykła lornetka!

Jak informuje polskiastrobloger.pl, obie planety będzie wtedy dzieliło zaledwie 6 minut kątowych, a więc... odległość odpowiadająca 1/5 średnicy tarczy Księżyca. Tak bliskiej koniunkcji Jowisza i Saturna nie widziano od 1623 roku.

Jowisz i Saturn to dwie największe planety Układu Słonecznego. Już od kilku miesięcy znajdują się w opozycji, więc wieczorami, jeśli niebo jest pogodne, możemy je zobaczyć gołym okiem. Ich zbliżenie będzie więc bardzo spektakularne. Jeśli je przegapimy, następna okazja będzie miała miejsce dopiero w marcu 2080 roku. Wtedy jednak będą się znajdowały w znacznie większej odległości od siebie.

Koniunkcja Jowisza i Saturna - znaczenie astrologiczne

Koniunkcja Jowisza i Saturna to wydarzenie, które zdarza się raz na 20 lat. Jest zwiastunem zmian, mówi o tym, że niedługo nastanie nowy porządek. Jednak tak blisko siebie te dwie planety znajdowały się aż 400 lat temu, a ponadto do tej pory spotykały się za sobą na tle gwiazdozbiorów znaków żywiołu Ziemi (ostatni raz w Byku w 2000 roku). Tym razem koniunkcja Jowisza i Saturna, rozpoczynająca 200-letni cykl ich zbliżenia, będzie pierwszą koniunkcją w znaku żywiołu Powietrza - w Wodniku.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wyglądają zachody Słońca na innych planetach! To wideo podbija sieć

Na szkolnej ławce chemik przeprowadza doświadczenie. W tle widać tablicę.
Rozwiąż quiz

Wielki quiz z wiedzy ścisłej. Poradzisz sobie?

Na szkolnej ławce chemik przeprowadza doświadczenie. W tle widać tablicę.

Oblicz X w równaniu: 8 - x = - 8