Zamknij

Takiego klifu z pewnością nigdy nie widzieliście. Jest częścią komety

29.11.2021 11:23
Kometa
fot. Shutterstock

Agencja NASA podzieliła się na swoim profilu niezwykłym zdjęciem. Możemy na nim zobaczyć ogromną skałę pochodzenia kosmicznego, która do złudzenia przypomina ziemski nadmorski klif.

Słynna kometa Rosetty była jedną z pierwszych w historii, jakie mieliśmy możliwość zobaczyć z bliska. Agencja NASA do dziś publikuje nowe zdjęcia pochodzące z misji lądownika Philae z 2016 roku. Tym razem możemy zobaczyć niezwykły kształt obiektu 67P/Czuriumow-Gierasimienko, zarejestrowany przez sondę. Wielu z nas pomyliłoby go zapewne z ziemską skałą, gdybyśmy nie mogli przeczytać komentarza agencji. 

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko

67P/Czuriumow-Gierasimienko, zwana potocznie kometą Rosetty, jest kometą okresową i należy do rodziny komet Jowisza. Odkryto ją już w 1969 roku. Posiada charakterystyczny, nieregularny kształt, bowiem składa się z dwóch połączonych skał. Prof. Patricia Reiff, która należała do zespołu badaczy monitorujących misję, powiedziała o niej, że wygląda jak fistaszek.

Już w 2016 przyniosła badaczom spore zaskoczenie, kiedy okazało się, że na jej powierzchni słychać pewien dźwięk. Jest to sygnał radiowy o niskiej częstotliwości, której człowiek nie byłby w stanie usłyszeć. Kiedy jednak naukowcy zwiększyli ją o 10 tysięcy razy, udało się zarejestrować brzmienie komety.

Kometa Rosetty z bliska

Tym razem NASA podzieliła się zaskakującym obrazem komety. Jak się okazało, cała jej powierzchnia składa się z przemieszczających się skał. Pod wpływem temperatury tworzą się tam klify i osuwiska, które często się zapadają. Agencja podzieliła się obrazem jednego z nich. Choć wyglądają stabilnie i przypominają te znajdujące się na Ziemi, w rzeczywistości są bardzo kruche - sto razy bardziej niż świeżo ubity śnieg. Umiecie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?