Zamknij

Kalejdoskop kolorów w kosmosie. Tak wygląda Kasjopeja

05.08.2021 10:39
Kosmos
fot. Shutterstock

Gwiazdozbiór Kasjopei był znany już w starożytności. Dzięki pracy trzech kosmicznych teleskopów wyposażonych w najnowocześniejsze technologie możemy teraz zobaczyć go z bliska.

Kasjopeja położona jest w obszarze Drogi Mlecznej i każdy z nas ma szansę zobaczyć ją gołym okiem. Wystarczy spojrzeć na Wielki Wóz, a potem tuż obok Gwiazdy Polarnej. Charakterystyczne "W" na nocnym niebie - to właśnie ona. Czy wiedzieliście, że skrywa w sobie feerię barw?

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Gwiazdozbiór Kasjopei

Postęp naukowy sprawia, że obiekty w kosmosie, które jeszcze niedawno wydawały nam się dobrze zbadane, na każdym kroku odkrywają przed nami swoje tajemnice. Dzięki wynalezieniu teleskopów wyposażonych w technologie takie jak podczerwień czy ultrafiolet mamy szansę dowiedzieć się o nich o wiele więcej.

Właśnie poznajemy lepiej Kasjopeję - gwiazdozbiór należący do Drogi Mlecznej. Obiekt znajdujący się nieopodal Perseusza i Andromedy staje się coraz bardziej fascynujący. Dotyczy to szczególnie konkretnej jego części - Cassiopei A.

To pozostałość po supernowej, czyli wybuchu potężnej gwiazdy. Emituje fale radiowe z ogromną siłą. Co jednak ciekawe, świeci bardzo słabym światłem. Dopiero dzięki technice wykorzystanej przez kosmiczne teleskopy mogliśmy zobaczyć, jak wygląda naprawdę.

Cassiopeia A widziana z bliska

Niektóre obiekty w kosmosie nie są zbyt dobrze widoczne dla człowieka. Aby nasze oko mogło je zobaczyć, trzeba nałożyć na nie kolorowy filtr. Dzięki temu jesteśmy w stanie łatwiej rozróżnić kształty i krawędzie. Do stworzenia najnowszej fotografii gwiazdozbioru Cassiopeia A wykorzystano aż trzy kosmiczne teleskopy - były nimi Spitzer, Chandra i Hubble. Dzięki nim widzimy ten obszar jednocześnie w podczerwieni i w promieniowaniu rentgenowskim. Oto znane dotychczas obrazy gwiazdozbioru:

A teraz zobaczcie, jak wiele udaje się dostrzec na najnowszym zdjęciu:

Niesamowite, prawda?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta