Zamknij

Jedna z najsłynniejszych mgławic w nieznanej odsłonie. Fani NASA: "Wygląda jak ogromny człowiek"

03.08.2021 11:20
Kosmos
fot. Shutterstock

Mgławica Koński Łeb jest doskonale znana wszystkim pasjonatom kosmosu. Jednak na tym zdjęciu prezentuje się odrobinę inaczej niż zwykle.

Na instagramowym profilu agencji NASA możemy zobaczyć ciekawe zdjęcie popularnej mgławicy należącej do konstelacji Oriona. Ten widok może was zaskoczyć.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Mgławica Koński Łeb w nieznanej odsłonie

Koński Łeb (inaczej Barnard 33) to ciemna mgławica w konstelacji Oriona, oddalona od Ziemi o około 1500 lat świetlnych. Stanowi część ogromnego obłoku molekularnego - możemy ją nazwać chmurą gazu i pyłu, do której należą zarówno stare, jak i młode gwiazdy.

Ten obiekt w kosmosie znany jest większości z nas, ale udostępniony przez agencje kosmiczne wizerunek to zdjęcia teleskopowe wykonane w zakresie tzw. promieniowania optycznego. Nie pozwalają zobaczyć istotnych szczegółów, a jedynie wyobrazić sobie ogólny kształt mgławicy.

Tak wygląda na zdjęciu jednego z polskich astrofotografów:

Mgławica Koński Łeb widziana w podczerwieni

Agencja NASA opublikowała właśnie na swoim instagramowym profilu fotografię tej samej mgławicy, wykonaną w zakresie promieniowania podczerwonego. Zdjęcie z bliska wykonał niezastąpiony teleskop Hubble'a. Ten zachwycający obraz wzbudził jednak pośród internautów pewne kontrowersje. Jakkolwiek mgławica oglądana z daleka w jakiś sposób może jeszcze zasługiwać na miano Końskiego Łba, tak w tym wydaniu przypomina im jednak... człowieka.

Wygląda jak ogromny człowiek.

 

Olbrzym przechadzający się w kosmosie.

 

Też to widzę! Jest potężny - pisali w komentarzach fani NASA.

A wy co tutaj dostrzegacie?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta