Zamknij

Jaki kolor ma kometa? Na tym zdjęciu możemy zobaczyć to z bliska

13.01.2022 13:09
Kometa
fot. Shutterstock

Kometa Leonard w grudniu 2021 roku wywołała prawdziwą sensację w świecie astronomii. Agencja NASA wciąż poluje na jej najpiękniejsze zdjęcia. To, które niedawno opublikowała na swoim profilu, pozwala przyjrzeć się obiektowi z niewielkiej odległości.

W ostatnim czasie naukowcom nareszcie udało się rozwiązać zagadkę, nad którą zastanawiali się od prawie 100 lat. Jaki naprawdę kolor ma kometa i z jakiego powodu podlega on zmianom? Odpowiedź może was zaskoczyć. 

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Jaki kolor ma kometa?

Wiele osób uważa, że komety są białe. Inni natomiast twierdzą, że mają one zielony kolor. Najnowsze zdjęcia komety Leonard, która ukazała się na niebie w grudniu 2021 roku, wywołały sporo wątpliwości. Na podstawie tych fotografii nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o barwę obiektu.

Jak się okazało, w rzeczywistości kometa miała zieloną komę, ale "wielobarwny" warkocz (który na wielu zdjęciach astronomów jest zupełnie biały). Z daleka wyglądała zupełnie inaczej. Naukowcy ustalili jednak, że wytworzenie zielonego warkocza przez kometę jest niemożliwe. Za tę barwę odpowiada bowiem niszczenie dwuatomowego węgla przez światło słoneczne w komie.

Rosnąca temperatura we wnętrzu komety wywołuje procesy, które nie sięgają do rozproszonych cząsteczek formujących malowniczy warkocz. Pył kometarny staje się widoczny dzięki odbiciu światła i tylko w ten sposób może nabierać barw. Nie dajcie się zwieść temu, jak wygląda wtedy, gdy obserwujemy go gołym okiem z powierzchni Ziemi. Jest to jedynie złudzenie optyczne

Kometa Leonard w 2021 roku

Najnowsza fotografia na facebookowym profilu NASA pozwala sobie wyobrazić, jak naprawdę wyglądała kometa Leonard. Trzeba przyznać, że robi niesamowite wrażenie. Zobaczcie sami:

Piękny widok, prawda?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?