Zamknij

Halloween i Dzień Świstaka mają ze sobą coś wspólnego. Tak twierdzi NASA

26.10.2021 09:35
Świstak
fot. Shutterstock

Te dwa z pozoru zupełnie ze sobą niezwiązane święta, których tradycja rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych, mają zaskakujące pochodzenie. Amerykańska Agencja Kosmiczna wyjaśniła, skąd tak naprawdę się wzięły.

Halloween i Dzień Świstaka należą w USA do tej samej tradycji. To święta przesilenia - zwiastują zmianę pory roku. Ludzie zaczęli je obchodzić wiele lat temu, by celebrować początek jesieni i nadejście wiosny.

Zobacz także: Na Ziemi istnieje kosmiczny naród. Ma ponad milion obywateli

Halloween - astronomiczne pochodzenie

Agencja NASA ogłosiła na swoim facebookowym profilu, że Halloween to... starożytne święto. Jego pochodzenie datowane jest na V wiek p.n.e., kiedy zaczęto dzielić rok na kwartały. Dzień wypadający w połowie drogi między równonocą a przesileniem wiosennym był wówczas powodem do celebracji.

Współcześnie termin przesunięto. Dzień rozpoczynający kwartał wypada na początku listopada. Jednak data 31 października jest symboliczna - świętowanie Halloween ma miejsce przed nadejściem miesiąca, w którym wspominamy zmarłych.

Dzień Świstaka w USA - co ma wspólnego z Halloween?

Dla Amerykanów święto Halloween to początek sezonu jesienno-zimowego. Postrzegają je jako okazję do tego, by po raz ostatni się zabawić, zanim nastaną spokojne dni. Co ciekawe, według tradycji o zakończeniu zimy decyduje... świstak.

Dzień Świstaka to święto obchodzone 2 lutego w USA i Kanadzie. Wtedy również wypada w astronomii początek nowego kwartału. Jednak to zwierzę informuje ludzi, czy nadejdzie wiosna. Wywabiony z norki świstak daje o tym znać, reagując na pogodę.

W jasny, słoneczny poranek, świstak może "zobaczyć swój cień" i wrócić do norki. To oznacza, że zima potrwa jeszcze co najmniej 6 tygodni. W pochmurny lub mglisty dzień, gdy ciałko świstaka nie daje cienia, zwierzątko wróży rychłe nadejście wiosny.

Które święto bardziej wam się podoba?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?