Zamknij

Fitoplankton widziany z kosmosu. NASA pokazuje zachwycające kształty na wodzie

23.07.2021 09:13
Kosmos
fot. Shutterstock

Organizmy roślinne występujące latem w wodach na całym świecie tworzą wzory, które zamieniają morza i rzeki w naturalne arcydzieła. Amerykańska Agencja Kosmiczna podzieliła się właśnie kilkoma takimi fotografiami.

Niezwykłe zakwity fitoplanktonu w różnych miejscach naszego globu układają się w przepiękne kształty. Zobaczcie, jak wyglądają.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Fitoplankton widziany z kosmosu

Fitoplankton to zespół organizmów unoszących się w wodzie. Tworzą go sinice, zielenice, sprzężnice i okrzemki. Dryfujące rośliny, nazywane potocznie glonami, podczas najcieplejszych miesięcy w roku rozprzestrzeniają się w różnych kierunkach.

Pióropusze zielonych, turkusowych i jasnoniebieskich odcieni występujące w wodach na całym świecie składają się z maleńkich organizmów roślinnych, które żyją na tych obszarach przez cały rok. Wiosną i latem specyficzna kombinacja temperatury wody, odpowiednich składników odżywczych i światła słonecznego powodują, że ich populacje tworzą piękne rozkwity. Najwspanialej wyglądają wtedy, gdy patrzy się na nie z kosmosu.

NASA pokazuje zachwycające kształty na wodzie

Wiry i kształty, jakie tworzy fitoplankton, są regulowane przez cyrkulację wód. Wędrujące masy powietrza o zmiennych temperaturach i różniących się poziomach zasolenia prowadzą do tego, że rośliny, które same nie posiadają zdolności ruchu, zmieniają swoje położenie. To tworzy zachwycające widoki. NASA pokazała właśnie najciekawsze z nich:

Podobają wam się?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta