Zamknij

Europejska Agencja Kosmiczna pokazuje Warszawę z kosmosu. Jedna rzecz może was zaskoczyć

09.06.2021 09:23
Warszawa
fot. Shutterstock

Agencja ESA opublikowała na YouTubie filmik ukazujący stolicę naszego kraju widzianą z góry. Jesteście ciekawi, jak wygląda? Sprawdźcie.

Europejska Agencja Kosmiczna podzieliła się nagraniem, na którym możemy zobaczyć, jak wygląda Warszawa z perspektywy kosmosu. Dla części internautów ten widok okazał się zaskoczeniem.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Sentinel 2. Warszawa widziana z kosmosu

Film ESA został nagrany w ramach misji Copernicus Sentinel-2. Para bliźniaczych satelitów, Sentinel-2A i Sentinel-2B, porusza się nad powierzchnią planety, wykonując przy tym zdjęcia w wysokiej rozdzielczości na lądzie i wodach przybrzeżnych.

Misja satelitarna Sentinel-2 to efekt współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej. Stanowi część programu obserwacji Ziemi Copernicus. Jej cel to zebranie jak największej ilości obrazów satelitarnych Europy.

Udało się pozyskać wystarczającą ilość fotografii Warszawy, która pozwoliła na zmontowanie filmu ukazującego stolicę Polski z perspektywy kosmosu.

Obraz satelitarny Warszawy

Film od ESA ma niecałe 4 minuty długości. Obraz jest o wiele dokładniejszy niż na innych mapach satelitarnych. Jeden z internautów stwierdził z zaskoczeniem:

Gdy wiele razy wcześniej oglądałem naszą stolicę z kosmosu (m.in. na mapach Google), zupełnie nie zwróciłem uwagi na to, co dostrzegłem na tym filmie. Linia kolejowa zachód-wschód, biegnąca przez miasto, jest bardzo wyraźnie widoczna. Warszawa jest też dużo bardziej "zielona" - z parkami itd. - niż się to wydaje z powierzchni. A rzeka Wisła jest tu taka jasna... To pewnie efekt załamania światła na zdjęciach - napisał w komentarzu Juliusz Kociński.

Zobaczcie sami. Co zwraca waszą największą uwagę?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?