Zamknij

Dziś maksimum roju Perseidów. Podpowiadamy, gdzie je obserwować

12.08.2022 09:37
Perseidy 2022
fot. Shutterstock

Perseidy to najsłynniejszy rój meteorów. W nocy z 12 na 13 sierpnia możemy zobaczyć na niebie szczyt jego aktywności. Warto wiedzieć, gdzie go wypatrywać.

Perseidy wyróżniają się na tle pozostałych rojów meteorów. Są niezwykle aktywne, a ponieważ występują w środku lata, warunki do ich obserwowania są doskonałe. Podpowiadamy, co zrobić, by zobaczyć ich jak najwięcej.

Zobacz także: "Słońce się wściekło". Na powierzchni gwiazdy występują coraz silniejsze wybuchy

Perseidy 2022 - maksimum roju w nocy z 12 na 13 sierpnia

Rój Perseidów jest aktywny od drugiej połowy lipca, ale zwiększa swoją intensywność wraz z kolejnymi tygodniami. Potocznie mówi się o tym, że w sierpniu wypadają noce spadających gwiazd. W rzeczywistości są to meteory spalające się w ziemskiej atmosferze, które od zmierzchu do świtu tworzą spektakularne widowisko. Niektórzy wypatrują ich przez cały miesiąc, a inni czekają na Noc Perseidów. W tym roku wypada ona w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Podczas Nocy Perseidów mamy szansę zobaczyć najwięcej jasnych smug przecinających niebo. Warto jednak wybrać odpowiednie miejsce do obserwacji. Najlepiej szukać Perseidów tam, gdzie jednocześnie doskonale widać rozgwieżdżone niebo - a więc z dala od miasta, w odludnym miejscu. Jeśli pogoda dopisuje i niebo nie jest pokryte chmurami, mamy szansę wypatrzeć wiele spalających się ciał niebieskich. Ponieważ aktualnie trwa pełnia Księżyca, powinniśmy szukać Perseidów po drugiej stronie nieba, która jest mniej rozświetlona.

Na początku tego lata przygotowano zestawienie miejsc w Polsce, w których najlepiej widać gwiazdy. Osoby pragnące wybrać się na weekendową wycieczkę na wieś mogą z niej skorzystać.

Rój Perseidów w 2022 roku

Perseidy to zjawisko związane z kometą okresową zwaną Swift-Tuttle. Ilekroć zbliża się ona do Słońca w swojej wędrówce, jej cząsteczki zaczynają parować i wytwarzać długi, ciągnący się za nią warkocz. Grudki pyłu, które się z niego uwalniają, to maleńkie meteory zwane Perseidami. Gdy spadają do atmosfery, niemal natychmiast się w niej spalają. Przechwytują jeszcze na krótką chwilę jasny pył komety, który je rozświetla, a następnie znikają.

Możemy ich wypatrywać podczas każdych wakacji. W tym roku może nam to utrudnić pogoda, bowiem w całym kraju zapowiadane są lokalne burze. Szczęśliwców, którzy będą mieli okazję spoglądać w bezchmurne niebo, z pewnością czeka jednak cudowna noc.

Zamierzacie wypatrywać Perseidów?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?