Zamknij

Droga Mleczna widziana z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcie NASA podbija sieć

14.04.2021 09:16
Kosmos
fot. Shutterstock

Na instagramowym profilu NASA możemy zobaczyć przepiękną fotografię naszej galaktyki widzianej z perspektywy kosmosu. Ten widok zapiera dech.

Droga Mleczna widziana z pokładu ISS to zachwycający widok. Zobaczcie, co mogą oglądać astronauci znajdujący się na orbicie.

Zobacz także: Chmury świecące w nocy. To zdjęcie NASA robi furorę

Droga Mleczna widziana z kosmosu

Droga Mleczna to największe znane skupisko gwiazd - nasza galaktyka. Składa się z około 400 miliardów ciał niebieskich. Z perspektywy Ziemi tylko wiosną możemy ją zobaczyć gołym okiem. Jej widoczność zwiększa się w marcu i do początku czerwca mamy szansę przypatrywać się jej bez użycia teleskopu. Szczególnie na południu Polski warto wtedy spoglądać w niebo - w Bieszczadach i w Tatrach nad górami widać długi pas Drogi Mlecznej, razem z jej jasnym centrum.

Z perspektywy orbity Ziemi jest ona doskonale widoczna przez cały czas. Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie potrzebują specjalistycznych sprzętów, by móc ją obserwować. Wystarczy, że wyjrzą za okno, żeby ukazał im się widok, który zapiera dech w piersiach.

Droga Mleczna widziana z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Na profilu NASA możemy zobaczyć, jak wygląda pas naszej galaktyki, gdy spogląda się na nią z perspektywy pokładu ISS. Zdjęcie wykonał astronauta Soichi Noguchi. Rozświetlony horyzont Ziemi z tysiącami błyszczących gwiazd wygląda zachwycająco.

Warto przypomnieć, że trwa sezon na obserwację Drogi Mlecznej - właśnie teraz jest najlepiej widoczna z powierzchni naszej planety. W marcu pisaliśmy, gdzie najlepiej ją zobaczyć. Jeśli chcecie wybrać się na wycieczkę, koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?