Zamknij

Do Układu Słonecznego wleciało nieznane ciało niebieskie. Może być planetą

23.06.2021 09:15
Kosmos
fot. Shutterstock

W naszym Układzie Słonecznym znalazł się nowy obiekt. Naukowcy nie mają pewności co do tego, jak go zidentyfikować.

Jak podaje Focus.pl, między planety naszego Układu Słonecznego wleciało właśnie ciało niebieskie. Zmierza w kierunku Saturna.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Do Układu Słonecznego wleciało nieznane ciało niebieskie

Obiekt nazwany 2014 UN271 jest dla naukowców ogromnym zaskoczeniem przez wzgląd na swoje rozmiary. Z tego właśnie powodu mają wątpliwości, czy można podejrzewać, że to kometa, a nie np. niewielka planeta. Jest ciałem niebieskim o średnicy między 100 a 370 km.

Jak na razie nie wiadomo o nim wiele więcej. Został wypatrzony przez teleskop w tzw. Obłoku Oorta, czyli w dalszej, słabo znanej naukowcom części naszego Układu Słonecznego. Sam Deen, jeden z astronomów badających 2014 UN271, napisał na forum:

Prawie na pewno jest to największy obiekt odkryty kiedykolwiek w Obłoku Oorta. Ma wielkość zbliżoną do planety karłowatej!

2014 UN271 - nowy obiekt w Układzie Słonecznym

Według obliczeń naukowców 2014 UN271 zaczyna zbliżać się do Słońca. W ciągu najbliższych 10 lat ma dotrzeć do Saturna. Wtedy lód wchodzący w jego skład zacznie parować, co sprawi, że "wyrośnie" mu ogon, jak u komety. Astronomowie z niecierpliwością wypatrują tego wydarzenia. Pozwoli im to zbadać, jak ciała niebieskie pochodzące z dalszych części Układu Słonecznego reagują na bliskość gwiazdy centralnej.

Czy obiekt jest dla nas niebezpieczny? Z całą pewnością nie. Jak widać na powyższej animacji, po zbliżeniu się do Saturna wycofa się z powrotem w stronę Obłoku Oorta.

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?