Zamknij

Pobyt człowieka w kosmosie wywołuje nieodwracalne zmiany w ciele. Astronauci mogą stracić zdrowie

25.01.2022 10:39
Kosmos
fot. Shutterstock

Ludzka krew bardzo źle reaguje na warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. Jak wynika z najnowszych badań, szybko zaczyna się niszczyć.

Stan nieważkości sprawia, że astronauci muszą się mierzyć z problemami zdrowotnymi. Zalicza się do nich np. zanik mięśni czy spadek gęstości kości. Anemia kosmiczna to jednak o wiele poważniejszy problem. Może uniemożliwić kolonizację Marsa czy Księżyca.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Dłuższy pobyt człowieka w kosmosie wywołuje nieodwracalne zmiany w ciele

Wyniki badań opublikowane na łamach magazynu "Nature" jednoznacznie wskazują na to, że loty kosmiczne prowadzą do niszczenia zwiększonej ilości czerwonych krwinek w ludzkim organizmie. Im dłużej trwa pobyt człowieka w kosmosie, tym bardziej jest on narażony na anemię kosmiczną.

Proces hemolizy, czyli przedwczesnego i nieprawidłowego rozpadu czerwonych krwinek, wystąpiłby u każdego, kto przez dłuższy czas przebywałby w stanie nieważkości. Na dodatek nie ma sposobu na to, by go powstrzymać.

Podczas lotu kosmicznego organizm niszczy krew astronauty znacznie szybciej niż na Ziemi. Co więcej, proces ten nie jest chwilową adaptacją organizmu do nowych warunków, a trwa przez cały lot kosmiczny niezależnie od jego długości - wyjaśnia Radosław Kosarzycki ze spidersweb.pl.

Anemia kosmiczna uniemożliwi kolonizację Marsa?

Niedokrwistość prowadzi do poważnych skutków ubocznych. Pośród nich należy wymienić niewydolność serca i niewydolność oddechową, obrzęki, powiększenie narządów (śledziony, wątroby), bladość i zmęczenie. Każdy z nich nasilałby się wraz z każdym kolejnym dniem pobytu astronauty w kosmosie.

Jak wynika z najnowszych badań naukowców, podczas 8-miesięcznego lotu na Marsa wszyscy astronauci zachorowaliby na anemię kosmiczną. Straciliby energię, odporność i wytrzymałość. Wziąwszy pod uwagę to, że ich zadaniem byłoby wówczas dokończenie budowy bazy i zapewnienie sobie warunków do życia, prognozy nie są zbyt optymistyczne.

Warto przy tym dodać, że po powrocie na Ziemię ich krew mogłaby już nigdy nie wrócić do swojego poprzedniego stanu. Tempo rozpadu czerwonych krwinek wciąż byłoby zbyt wysokie.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?