Zamknij

Czerwona rzeka widziana z kosmosu. Internauci: "Przerażające"

07.06.2021 09:28
Czerwona rzeka
fot. Shutterstock

Astronauta wykonał niezwykłe zdjęcie Madagaskaru. Rzeka Betsiboka z perspektywy kosmosu prezentuje się intrygująco, ale jej kolor powinien nas zmartwić.

Madagaskar nazywany jest "Czerwoną Wyspą", choć jest pokryty gęstą, zieloną roślinnością. Wszystko za sprawą rdzawych gleb ferralitowych i ceglasto-czerwonych laterytów, których barwa wyraźnie zaznacza się w krajobrazie. Mimo to rzeki powinny mieć normalny kolor. Dlaczego jedna z nich jest czerwona? To wynik działalności człowieka.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Czerwona rzeka na Madagaskarze

Betsiboka to rzeka znajdująca się w północnej części Madagaskaru. Od swojego źródła na Płaskowyżu Centralnym ciągnie się przez 525 kilometrów, aż do zatoki w Kanale Mozambickim. Na tej przestrzeni jej barwa się zmienia, jednak dzieje się tak dopiero od około 70 lat. Właśnie wtedy na "Czerwonej Wyspie" rozpoczęło się wycinanie lasów.

Wylesianie wyspy doprowadziło do postępującej erozji gleby. Wymywają ją deszcze, przez co przedostaje się do mułu rzecznego i zanieczyszcza wodę, barwiąc ją na czerwono. Ten sam proces sprawia także, że na Madagaskarze coraz częściej występują powodzie.

W 2014 roku Madagaskar otrzymał w ramach Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych dotację na zalesienie 400 hektarów ziemi w pobliżu Betsiboki.

Rzeka Betsiboka widziana z kosmosu

Astronauta Thomas Pesquet opublikował na swoim Instagramie fotografię rzeki widzianej z perspektywy statku kosmicznego. Zobaczcie sami, jak erozja wpłynęła na stan wody:

Internauci byli zmartwieni tym widokiem. Pisali w komentarzach:

Przerażające.

 

Oto, do czego potrafi doprowadzić człowiek.

 

Piękne, ale jednocześnie smutne.

Co o tym myślicie?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?