Zamknij

Czeka nas wielki deszcz spadających gwiazd? Ziemia przeleci przez pozostałości komety

26.05.2022 10:45
Spadające gwiazdy
fot. Shutterstock

We wtorek 31 maja 2022 roku na niebie może mieć miejsce niezwykły spektakl. Są szanse na to, że przed świtem pojawi się okazja, by obserwować wybuch Tau Herkulidów.

Spadające gwiazdy - a właściwie to, co nimi nazywamy - to drobinki komet. Kiedy te ciała niebieskie mijają Ziemię, odrywające się od nich odłamki wpadają do atmosfery naszej planety i ulegają spaleniu. Wygląda to tak, jakby rozświetlały się i gasły na niebie. Najczęściej przywędrowują do nas z odległych części kosmosu. Tym razem jednak to my w nie wlecimy.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Czeka nas wielki deszcz spadających gwiazd? Ziemia przeleci przez pozostałości komety

Rój Tau Herkulidów będzie wyjątkowy. Ziemia wpadnie w pozostałości po komecie 73P/Schwassmann-Wachmann, a to może wywołać deszcz spadających gwiazd, jakiego od dawna nie widzieliśmy. Niektórzy prognozują nawet stukrotny wzrost aktywności roju, a znawcy kosmosu nazywają więc to zjawisko wybuchem.

Nasza planeta wleci w strumień drobin pochodzący z rozpadu komety 31 maja, co może poskutkować spektakularnym widowiskiem. W Polsce będziemy mogli go wypatrywać przed świtem, w godzinach 00:00-02:00.

Wybuch roju Tau Herkulidów 31 maja 2022 roku

Kometa 73P/Schwassmann-Wachmann w 2006 roku rozpadła się w spektakularny sposób. Jak wspomina Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", wyglądało to tak, jakby na niebie znajdowało się kilka komet, lecących jedna za drugą. Fragmenty tego obiektu wciąż podróżują przez przestrzeń kosmiczną i dzielą się na coraz mniejsze kawałki.

Wkrótce, jeśli pogoda na to pozwoli, dostarczą nam wspaniałych widoków. Według znawców kosmosu powinniśmy być ostrożni w prognozowaniu - trudno mieć pewność co do tego, czy zjawisko rzeczywiście się ukaże. Mimo to szkoda byłoby je przegapić.

Zamierzacie spoglądać w niebo?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?