Zamknij

Teraz jest najlepszy czas na obserwację cienkiego sierpa Księżyca. Podpowiadamy, kiedy najlepiej to zrobić

14.04.2021 10:28
Księżyc
fot. Shutterstock

Znany popularyzator astronomii w Polsce, Karol Wójcicki z profilu "Z głową w gwiazdach", zwrócił uwagę, że właśnie teraz możemy zobaczyć na niebie cienki sierp Księżyca. Co to jest i kiedy go wypatrywać? Sprawdźcie.

Karol Wójcicki prowadzi na Facebooku profil "Z głową w gwiazdach", na którym regularnie przypomina o ważnych astronomicznych datach. Dzięki niemu fani mogą się zorientować, jakich zjawisk powinni teraz wypatrywać. Właśnie zorganizował akcję, która polega na wspólnym tworzeniu najpiękniejszych ujęć cienkiego sierpa Księżyca. Zobaczcie, jak piękne zdjęcie udało się wykonać jednemu z pasjonatów nocnego nieba.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Obserwacja cienkiego sierpa Księżyca w Polsce

W pierwszych dniach po kwietniowej kwadrze Księżyc na niebie jest oświetlony w minimalnym stopniu - około 2-3%. Przyjmuje kształt cienkiego sierpa, a jego tarcza ukazuje się nam jako wąski łuk na niebie. Niektórzy uważają, że to zjawisko jest o wiele ładniejsze od pełni.

Początek wiosny to najlepszy czas na to, by go wypatrywać. Jak najlepiej to zrobić? Oto sposób:

Na obserwacje najlepiej wybrać się ok. 45-50 minut po zachodzie Słońca, gdy niebo wystarczająco pociemnieje. Wtedy będziemy mogli zobaczyć na wysokości 5° nad zachodnim horyzontem sierp oświetlony w 2,5%. Niezwykle ważne, aby na obserwacje wybrać się w miejsce, gdzie horyzont będzie odsłonięty praktycznie do zera - bez żadnych drzew czy domów na linii wzroku - napisał Karol Wójcicki.

Cienki sierp Księżyca na niebie

Choć w wielu miejscach w Polsce pogoda jak na razie uniemożliwia obserwacje, niektórym udało się wypatrzyć to niesamowite zjawisko. Tak prezentowało się w porcie w Gdyni. Przepiękne zdjęcie wykonał Oskar Lewiński.

Jeśli mieszkacie w miejscu, w którym nie będzie teraz padało, w okolicach godziny 20:00 koniecznie popatrzcie w niebo. Taka okazja zdarza się raz na wiele miesięcy.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?