Zamknij

Ci ludzie polecieli w kosmos dla zabawy. Jednak wcale im się nie podobało

19.05.2022 09:31
Kosmos
fot. Shutterstock

Członkowie misji Ax-1 powinni wrócić na Ziemię z uśmiechem na twarzy. Zamiast tego zaczęli narzekać.

Jak wyobrażacie sobie wycieczkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną? Jeśli sądzicie, że moglibyście swobodnie zwiedzać pokład domu astronautów, a jego mieszkańcy porzuciliby swoje obowiązki, żeby was miło ugościć, nie macie racji. Grupa miliarderów, która niedawno odwiedziła ISS, miała mnóstwo pracy na orbicie.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Ci ludzie polecieli w kosmos dla zabawy. Jednak wcale im się nie podobało

Misja Ax-1 z pewnością zostanie zapamiętana. Czworo mężczyzn postanowiło zabawić się w astronautów - zapłacili 55 milionów dolarów za 11 dni w kosmosie, przeszli przez szkolenie i polecieli na ISS. Gdy trafili do załogi, wcale nie byli jednak specjalnie traktowani.

Zamysł wyprawy był taki, by każdy z nich otrzymał określone zadania i eksperymenty do przeprowadzenia. Od kilku lat coraz częściej mówi się o tym, że astronautą może zostać niemal każdy, więc tym razem uczestnicy komercyjnego lotu postanowili zaangażować się w część prac.

Po pewnym czasie okazało się, że wcale nie wrócą na Ziemię po 11 dniach. Misja się przedłużyła, bo pogoda kosmiczna nie sprzyjała lotom. Każdy, kto marzy o podróży na orbitę, z pewnością im tego zazdrościł. Mężczyźni jednak nie cieszyli się z tego tak bardzo, jak mogłoby się wydawać.

Komercyjny lot w kosmos to nie wakacje. Członkowie misji Ax-1 Axiom Space podczas konferencji przyznali, że byli wręcz zawaleni obowiązkami - napisał znawca astronomii, Arkadiusz Strzała.

Chcesz odwiedzić stację ISS? Przygotuj się na sporo pracy

16-dniowa misja na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej okazała się bardzo męcząca. Wygląda na to, że symulacje podczas szkoleń przygotowują do pobytu nad Ziemią tylko w pewnym stopniu. Stan nieważkości utrudniał członkom Ax-1 wykonywanie eksperymentów.

Wcale nie mieli czasu na podziwianie spektakularnych widoków za oknem, a z bliskimi kontaktowali się rzadko. Można więc powiedzieć, że zapłacili miliony dolarów za wykonywanie ciężkiej pracy w kosmosie.

Chcielibyście wziąć udział w takiej misji?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?