Zamknij

Chiny po raz pierwszy w historii wyślą kobietę na stację kosmiczną. Ta astronautka to prawdziwa piękność

28.09.2021 11:12
Kosmos
fot. Shutterstock

Pierwsza kobieta na Chińskiej Stacji Kosmicznej podda się serii badań medycznych i eksperymentów. Na czym dokładnie będzie polegała jej misja? Sprawdźcie.

Nie da się ukryć, że Chińska Agencja Kosmiczna w porównaniu z NASA czy Roskosmosem pod tym względem wypada dość kiepsko - Amerykanie od dawna zatrudniają astronautki, a rosyjska agencja kręci na ISS film fabularny, w którym główną rolę gra kobieta. Wang Yaping będzie natomiast dopiero drugą Chinką w kosmosie. Co ją czeka na stacji kosmicznej?

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Chiny po raz pierwszy w historii wyślą kobietę na stację kosmiczną

Od 2021 roku na orbicie okołoziemskiej budowana jest Chińska Stacja Kosmiczna o nazwie Tiangong. Podczas gdy ISS się starzeje, ten projekt powstaje w błyskawicznym tempie. Często mówi się o tym, że Chińczycy "przyspieszyli" w podboju kosmosu - świadczy o tym chociażby pojawienie się sondy Tianwen-1 na powierzchni Marsa. Agencja ma w planach także zbudowanie bazy na Księżycu.

Na tę chwilę uwaga całego świata skupiona jest jednak na chińskiej stacji orbitalnej. Jej budowa trwa, a każda kolejna misja kończy się powodzeniem. Jak podaje geekweek.pl, Chińczycy nadrabiają zaległości w jeszcze jednej sprawie - chcą zacząć wreszcie wysyłać w kosmos kobiety.

Już w październiku tego roku jedna z nich ma się wybrać na historyczną 6-miesięczną misję wraz z dwoma astronautami płci męskiej. Na pokładzie modułu Tianhe podda się testom i badaniom. Choć może się to wydawać dziwne, Chińczycy chcą sprawdzić, jak kobiecy organizm zachowuje się w kosmosie. W eksperymencie weźmie udział Wang Yaping. To druga chińska astronautka w historii, po Liu Yang, która wzięła udział w misji w 2012 roku.

Pierwsza kobieta na Chińskiej Stacji Kosmicznej

Wang Yaping jest kapitanem Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. 40-latka od dawna marzyła o tym, by wziąć udział w misji kosmicznej. Przygotowywała się intensywnie, biorąc udział w ćwiczeniach i zdobywając wiedzę. Teraz jej marzenie się spełni, a sama będzie miała możliwość wspomóc chińską misję kosmiczną w rozwoju.

Życzycie jej powodzenia?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?