Zamknij

Chińczycy wyhodowali ryż z nasion, które były na Księżycu. Wynik eksperymentu może zaskoczyć

28.04.2021 10:17
Ryż
fot. Shutterstock

Hodowanie żywności w kosmosie staje się coraz popularniejszą praktyką. Naukowcy starają się opracować sposoby na to, by astronauci sami mogli uprawiać ulubione rośliny. Chińczycy postanowili sprawdzić, czy są szanse na to, by w kosmosie wyrósł... ryż.

Wygląda na to, że uprawa roślin w kosmosie wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Agencje kosmiczne mają coraz bardziej zaskakujące pomysły, a wszystkie ich projekty jak dotąd się udały. Czy wiecie, że na Ziemi znajdują się księżycowe pola ryżowe?

Zobacz także: Niesamowity eksperyment ISS. NASA hoduje warzywa w kosmosie

Chińczycy wyhodowali ryż w kosmosie

Nie tylko Amerykańska Agencja Kosmiczna marzy o zdobyciu kosmosu. Także chińscy naukowcy chcą skolonizować Księżyc i Marsa. Pamiętają o tym, że długi pobyt astronautów z dala od naszego globu oznacza trudności w pozyskaniu świeżych produktów spożywczych. Jednak skoro pracownikom NASA udało się doprowadzić do tego, że w kosmosie wyrosły pierwsze warzywa, Chińczycy postanowili wziąć z nich przykład. Właśnie rozpoczęli hodowlę kosmicznego ryżu.

Eksperyment był prosty - na jedną z misji zabrano nasiona tej rośliny i poddano ją warunkom mikrograwitacji. Lądownik Chang'e-5, który dostarczył w ubiegłym roku na Ziemię pierwsze od 44 lat próbki księżycowe, miał na pokładzie nasiona ryżu. Jak podaje GeekWeek.pl, natychmiast po zakończeniu jego misji przetransportowano je do laboratoriów i na eksperymentalne pola.

Ku uciesze naukowców, rośliny zaczęły niedługo kiełkować i można było zasadzić je w ziemi.

Księżycowe pola ryżowe

Dziś możemy już zobaczyć, jak w Chinach wyrastają pierwsze pola ryżowe z nasion sprowadzonych na Ziemię z kosmosu. Ich zbiory są planowane na czerwiec. Wtedy zostaną przeprowadzone badania, które pozwolą sprawdzić, czy pobyt w kosmosie wpłynął na wartości odżywcze rośliny. Tak wyglądają pola, na których rośnie ryż z Księżyca:

Chcielibyście spróbować, jak smakuje księżycowe sushi?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?