Zamknij

4 grudnia na niebie ukaże się prawdziwy spektakl. Nie zobaczymy tego zjawiska przez wiele następnych miesięcy

26.11.2021 09:23
Kosmos
fot. Shutterstock

Całkowite zaćmienie Słońca 4 grudnia 2021 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych w tym roku. Czy będziemy mieli okazję obserwować je w Polsce?

Całkowite zaćmienie Słońca w grudniu wystąpi na Antarktydzie, a częściowo także na południowym Atlantyku i południowym Oceanie Indyjskim. Nie będziemy mieli możliwości zobaczyć go na terenie naszego kraju. Mimo to będzie ono na tyle wyjątkowe, że warto śledzić doniesienia na jego temat.

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Całkowite zaćmienie Słońca 4 grudnia 2021 roku

Zaćmienie Słońca w grudniu będzie jedynym całkowitym zaćmieniem w 2021 roku. 4 grudnia o godzinie 7:33 w okolicach Wyspy Brocknera na kontynencie Antarktydy ma wystąpić jego faza centralna - tarcza Księżyca w całości przykryje Słońce.

Zobaczymy wtedy zjawisko nazywane pierścieniem ognia, czyli jasną obrączkę kontrastującą z ciemnym dyskiem luny. Choć w Polsce będzie ono zupełnie niewidoczne, z pewnością warto obejrzeć nagrania na żywo z innych części globu.

Jedyne zaćmienie, jakie mieliśmy okazję w tym roku obserwować, miało miejsce 10 czerwca 2021 roku. Było zaćmieniem częściowym. Całkowite zaćmienie wystąpi w naszym kraju dopiero w 2135 roku.

Całkowite zaćmienie Słońca - jak wygląda?

To niezwykłe zjawisko od stuleci wzbudza ogromne emocje. Dziesiątki tysięcy ludzi co roku wybierają się w podróż, aby móc je podziwiać z miejsca, w którym będzie najbardziej widoczne. W 2020 roku podczas całkowitego zaćmienia Słońca tłumy w Chile zlekceważyły obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, by móc zobaczyć na żywo, jak dzień zamienia się w noc i zapada zupełna ciemność. Chcielibyście móc oglądać zaćmienie w Polsce?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?